Polsko-pakistańskie porozumienie o współpracy
Ministrowie obrony Polski Aleksander Szczygło i Pakistanu Rao Sikandar Iqbal podpisali w Warszawie porozumienie, które ma zdynamizować współpracę między oboma krajami w zakresie wojskowości.
23.04.2007 | aktual.: 23.04.2007 21:19
Ma to szczególne znaczenie w kontekście udziału polskich wojsk w misji w Afganistanie. Terytoria przygraniczne w Pakistanie cieszą się bowiem sporą autonomią i od czasu obalenia w 2001 roku w Afganistanie rządów Talibanu znajdują tam schronienie setki talibów i bojowników Al-Kaidy.
Nieoficjalnie wiadomo, że nasi wojskowi chcieliby zacieśnienia współpracy m.in. w zakresie zabezpieczania transportów naszego sprzętu przez Pakistan i uszczelnienia granicy afgańsko-pakistańskiej.
Szef MON pytany o szczegóły rozmów w tym zakresie powiedział dziennikarzom jedynie, że "wszystkie jego wnioski do ministra obrony Pakistanu spotkały się z dużą przychylnością".
Towarzyszący ministrowi Pakistanu brygadier Shaukat Iqbal powiedział, że "szczegóły techniczne tego typu nie są omawiane na poziomie ministrów obrony, ale podczas trójstronnych spotkań, w których uczestniczą przedstawiciele ISAF, Afganistanu i Pakistanu. Zadeklarował jednak, że "prezydent Pakistanu zaoferował współpracę w tym obszarze".
Nie wiadomo, czy tematem rozmów była kwestia współpracy wywiadowczej i kontrwywiadowczej; żaden z ministrów nie poruszył tej kwestii na konferencji po spotkaniu. Wojskowi eksperci wielokrotnie wskazywali na potrzebę zintensyfikowania wymiany informacji.
Szczygło podziękował swojemu pakistańskiemu odpowiednikowi za "ciekawą rozmowę, dotyczącą m.in. polskiej misji w Afganistanie".
Rola i znaczenie Pakistanu dla pomyślności tej misji jest nie do przecenienia - podkreślił szef MON.
Minister obrony Pakistanu zapewnił, że jego kraj "będzie dbać o to by zapewnić polskim żołnierzom odpowiedni poziom pomocy i bezpieczeństwa". Pakistan popiera działania Polski; jest przeciwko terrorowi i prowadzi walkę z terroryzmem - podkreślił.
Minister Szczygło pytany, czy w czasie rozmów poruszano kwestię gospodarczej współpracy wojskowej np. w zakresie uzbrojenia, ocenił, że "spotkanie może być dobrym początkiem takiej współpracy". Współpraca, jeśli chodzi o wymianę handlową między Polską a Pakistanem we wszystkich obszarach gospodarczych jest na niezadowalającym poziomie - ocenił szef MON.
W poniedziałek przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej podpisali z jej pakistańskim odpowiednikiem - Izbą Przemysłowo- Handlową - porozumienie o współpracy gospodarczej.
Z danych KIG wynika, że Polska eksportuje do Pakistanu głównie mleko w proszku, papier do opakowań, maszyny przemysłowe; świadczy też usługi przy poszukiwaniu gazu i ropy naftowej. Z Pakistanu importujemy przede wszystkim wyroby tekstylne, skórzane, a także ryż.