Polsko-indyjskie umowy w dziedzinie obronności
Polska i Indie zawarły w poniedziałek trzy umowy, dotyczące współpracy w dziedzinie obronności, współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i międzynarodowego terroryzmu oraz o ekstradycji. Umowy zostały podpisane w poniedziałek w Delhi podczas oficjalnej wizyty premiera Leszka Millera w Indiach.
"Chcielibyśmy bardziej intensywnej współpracy z kontynentem azjatyckim, bo nie można współpracować z Azją nie współpracując z Indiami, które zajmują szczególną pozycję, przyczyniając się do stabilizacji w regionie" - powiedział Miller po podpisaniu umów.
Wiceminister obrony Janusz Zemke, który podpisywał ze strony polskiej umowę dotyczącą obronności, podkreślił, że tworzy ona ramy do współdziałania w takich obszarach, jak wymiana informacji wojskowej, współdziałanie w różnych misjach pokojowych.
Jak dodał Zemke trzecim obszarem, który obejmuje umowa i który dla Polski jest szczególnie ważny, jest współpraca naukowo-techniczna i udział Polski w modernizacji sprzętu wojskowego.
Zemke nie chciał podawać szczegółów, ale oświadczył, że mamy tu do czynienia "z zupełną rewolucją". "Nasz udział w modernizacji sprzętu indyjskiego zwiększa się w tym roku i w następnych latach wielokrotnie" - poinformował.
Według ministra kontrakt na modernizację indyjskich czołgów i wozów bojowych to przedsięwzięcie na skalę znacznie większą niż kontrakt Polski z Malezją. Kontrakt z Malezją wart jest ok. 300 mln USD. (jask)