ŚwiatPolsko-brazylijska współpraca gospodarcza za mała

Polsko-brazylijska współpraca gospodarcza za mała

Prezydent Aleksander Kwaśniewski, który w
poniedziałek uczestniczył w Forum Gospodarczym Polska-Brazylia,
zaapelował o zwiększenie współpracy gospodarczej między obydwoma
krajami.

08.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W drugim dniu wizyty prezydenta w Brazylii dominowały tematy gospodarcze. Prezydent odwiedził zakłady lotnicze Embraera oraz wziął udział w spotkaniu polskiego i brazylijskiego biznesu.

Oczekuję na znacznie większą niż do tej pory aktywność w relacjach gospodarczych między naszymi krajami - powiedział Kwaśniewski. Dodał, że oba kraje mają dostatecznie dużo atutów, by stać się dla siebie atrakcyjnymi partnerami.

Choć widoczne są oznaki ożywienia w polsko-brazylijskiej wymianie handlowej, to nadal jest ona zbyt niska, jak na potencjały i możliwości obu krajów - podkreślił polski prezydent.

Jego zdaniem, szansą na zdynamizowanie polskiego eksportu może być na przykład dostawa do Brazylii statków, ich wyposażenia oraz urządzeń do portów morskich.

Kwaśniewski zaznaczył, że możliwe są dostawy samolotów rolniczych i części zamiennych do silników lotniczych. Gotowi jesteśmy do współpracy w przemyśle energetycznym, gdzie możemy zaoferować dostawy transformatorów, generatorów i gotowych linii przesyłowych - deklarował prezydent.

Dodał, że Polska dysponuje również szeroką ofertą nowoczesnych traktorów oraz urządzeń i maszyn rolniczych. Liczę, że na brazylijski rynek powróci węgiel, który jeszcze kilka lat temu zajmował wysoką pozycję w naszym eksporcie - powiedział prezydent.

Według Kwaśniewskiego, celowe byłoby również uaktywnienie eksportu z Polski niektórych gatunków mięsa oraz jego przetworów, wyrobów mleczarskich, cukierniczych i alkoholowych.

Prezydent przypomniał, że Polskie Linie Lotnicze LOT kupiły brazylijskie samoloty pasażerskie Embraer, z których - jak mówił - jesteśmy bardzo zadowoleni.

Zdaniem prezydenta, w rozwoju stosunków gospodarczych nie wszystko zależy od dobrej woli i aktywności przedsiębiorców. W jego ocenie, czynnikiem gwarantującym stabilizację stosunków gospodarczych jest właściwy stan traktatowy.

Kwaśniewski ocenił, że między Polską i Brazylią brakuje umów powszechnie uważanych za konieczne w wyższym stadium rozwoju stosunków gospodarczych. Według niego, dotyczy to głównie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz umowy o popieraniu i ochronie inwestycji.

Zdaniem prezydenta, należy też przyspieszyć prace zmierzające do podpisania umowy o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach celnych.

Raz jeszcze chcę ponowić zaproszenie do współpracy, a także do większego zaangażowania w usuwanie tych przeszkód, które ograniczają lub utrudniają współpracę - apelował prezydent do polskich i brazylijskich biznesmenów.

Jeszcze w poniedziałek wieczorem prezydent spotka się z miejscową Polonią. Odbędzie się uroczysta inauguracja przekazu sygnału TV Polonia na terytorium Ameryki Południowej. Następnie Aleksander Kwaśniewski wspólnie z prezydentem Brazylii Fernando Henrique Cardoso weźmie udział w koncercie inaugurującym Festiwal Kultury Polskiej w Sao Paulo. (and)

polskabrazyliaaleksander kwaśniewski
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)