Trwa ładowanie...

Rośnie liczba incydentów. Jasny sygnał dla rządzących w sondażu

Na granicy polsko-białoruskiej dochodzi do coraz większej liczby incydentów z udziałem migrantów. W sondażu zapytaliśmy Polaków, czy uważają, że jest ona dobrze zabezpieczona, a podejmowane przez służby działania są adekwatne do zagrożenia.

Polsko-białoruska granica dobrze zabezpieczona? Tak uważają PolacyPolsko-białoruska granica dobrze zabezpieczona? Tak uważają PolacyŹródło: Licencjodawca, fot: ATTILA HUSEJNOW
d2j3i2k
d2j3i2k

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy staje się coraz bardziej niepokojąca. W poniedziałek na stronach rządowych pojawił się projekt ustawy ws. wojska i służb, który w ostatnich dniach zapowiadali premier Donald Tusk i przedstawiciele MON.

Rząd postanowił wprowadzić zmiany w przepisach po tym, jak podczas służby na granicy z Białorusią został ugodzony nożem jeden z żołnierzy. Wojskowy zmarł w szpitalu.

Informacja zbiegła się z doniesieniami prasowymi o zatrzymaniu trójki żołnierzy za oddawanie na granicy strzałów ostrzegawczych. Projekt ustawy ma być tematem środowego posiedzenia rządu. Obecnie został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

d2j3i2k

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ekspertka ostro oceniła Lewicę. "Sromotnie poległa na własne życzenie"

Polacy oceniają bezpieczeństwo granicy

W najnowszym sondażu United Surveys, przeprowadzonym na zlecenie Wirtualnej Polski, Polacy wskazali, czy zgadzają się ze stwierdzeniem: "Polsko-białoruska granica jest dobrze zabezpieczona, a podejmowane przez służby działania adekwatne do zagrożenia".

Odpowiedź "zdecydowanie się zgadzam" wybrało 10,5 proc. respondentów. "Raczej się zgadzam" - 37,4 proc. badanych.

 WP
Źródło: WP

Na opcję "raczej się nie zgadzam" postawiło 20,9 proc. ankietowanych. Ze stwierdzeniem "zdecydowanie nie zgadzam się" 11,6 proc. Z kolei 19,6 proc. uczestników badania nie ma zdania w tej sprawie, choć i tu co czwarty odpowiedział przecząco.

d2j3i2k

Wyborcy poszczególnych partii o sytuacji na granicy

Z tym, że granica jest dobrze zabezpieczona, a podejmowane przez służby działania są adekwatne do zagrożenia, zgadzają się głównie wyborcy koalicji rządzącej - w sumie 56 proc. osób z tej grupy.

W przypadku wyborców opozycji nastroje prezentują się odwrotnie - 56 proc. zwolenników PiS i Konfederacji wybrało odpowiedź "raczej" i "zdecydowanie" się nie zgadzam.

Jakie zdanie mają pozostali głosujący? Aż 58 proc. z nich "raczej zgadza się" ze stwierdzeniem. Tylko 14 proc. wybrało odpowiedzi przeciwne. 28 proc. badanych z tej grupy nie ma zdania.

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski zostało przeprowadzone w dniach 7-9 czerwca 2024 roku na reprezentacyjnej grupie 1000 pełnoletnich osób. Metoda: CATI&CAWI.

d2j3i2k

Czytaj więcej:

Źródło: WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2j3i2k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2j3i2k
Więcej tematów