Trwa ładowanie...
d3xhxh5
04-04-2008 19:55

"Polskie żądania utrudniają porozumienie USA z Rosją"

Czołowy amerykański analityk do spraw europejskich Charles Kupchan jest zdania, że polskie postulaty pomocy USA w modernizacji armii, stawiane jako warunek zgody na umieszczenie w Polsce wyrzutni antyrakiet, utrudniają USA porozumienie z Rosją w sprawie tarczy antyrakietowej.

d3xhxh5
d3xhxh5

Nabierająca kształtu umowa w sprawie tarczy przewiduje amerykańskie inwestycje w konwencjonalny arsenał polskich wojsk, zwłaszcza obrony powietrznej. Trochę to komplikuje zawarcie układu z Rosją, ponieważ o ile można argumentować, że tarcza jest całkowicie skupiona na wspólnej obronie przed zagrożeniem z Iranu, to jeżeli Polska zwiększy swój konwencjonalny arsenał, pozwala to Rosji powiedzieć: widzicie, mówiliśmy wam, że chodzi tu w istocie o obronę Europy Wschodniej przed Rosją - powiedział Kupchan, profesor waszyngtońskiego Uniwersytetu Georgetown i były dyrektor do spraw europejskich w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.

Kupchan, związany także z Radą Stosunków Międzynarodowych, zaznaczył, że zaskoczyło go poparcie NATO na szczycie w Bukareszcie dla planów budowy elementów systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce i Czechach.

Podkreślił jednak, że było to ogólne poparcie co do zasad, a nie finalizacja projektu. Jesteśmy wciąż dopiero w połowie drogi do rozmieszczenia tarczy w Polsce i Czechach - powiedział.

Zdaniem Kupchana, największą porażką prezydenta George'a Busha na szczycie w Bukareszcie było odrzucenie przez NATO amerykańskiej propozycji objęcia Gruzji i Ukrainy Planem Działań na rzecz Członkostwa (MAP), co byłoby sposobem na przyspieszenie przyjęcia tych krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Bush usłyszał "nie" nie tylko od Francji i Niemiec, ale i innych krajów sojuszu. To trochę kompromitujące dla Waszyngtonu. Można było to przewidzieć, ponieważ nie czas teraz na drażnienie Rosji, kiedy mamy z nią tyle problemów do rozwiązania - powiedział.

Tomasz Zalewski

d3xhxh5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xhxh5
Więcej tematów