Trwa ładowanie...

Polskie wojsko jest daleko w tyle. Opóźnienie sięga dwóch lat

Ministerstwo Obrony Narodowej powinno co cztery lata przedstawiać strategię rozwoju wojska. To wymóg polskiego prawa i NATO. Tymczasem wciąż nie ma planów modernizacji armii, które powinny być gotowe w 2016 r.

Polskie wojsko jest daleko w tyle. Opóźnienie sięga dwóch latŹródło: iStock.com, fot: zabelin
d28782y
d28782y

Najnowocześniejsze plany powinny obejmować strategię wojska na lata 2017-2026 r. Blisko dwuletnie opóźnienie hamuje rozwój polskiej armii. Brak strategii oznacza, że negocjatorzy nie mają pewności, czy znajdą się pieniądze na sprzęt dla armii po 2022 r. - informuje tvn24.pl.

Poprzednia uchwała, która reguluje kwestię modernizacji armii, została przyjęta we wrześniu 2012 r. Obecnie w MON trwają prace nad kolejna, jednak nie wiadomo na jakim są etapie i kiedy zostaną zakończone.

- Czas niezbędny na opracowanie dokumentów w "normalnych warunkach" to około dwóch lat. Skorelowanie i przeprocedowanie jest perspektywą kilku miesięcy - mówi gen. bryg. rez. dr Adam Duda. Przyczyną tak długiego zaniedbania mają być winne nie najlepsze stosunki prezydenta Andrzeja Dudy z poprzednim szefem MON Antonim Macierewiczem.

Zobacz również: Siemoniak o Macierewiczu: najgorszy minister po roku 1990

Opóźnienia utrudniają negocjacje np. przy zakupie wielozadaniowego samolotu dla sił powietrznych. Program o nazwie "Harpia" został uruchomiony w poprzednim roku. Podobne kłopoty są z zakupem systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot, wartych nawet 50 mld zł.

Źródło: tvn24.pl

d28782y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28782y
Więcej tematów