Trwa ładowanie...
d277tci

Polskie wizy bardziej elastyczne

Premier Leszek Miller zapewnił w środę, że
władze polskie starają się opracować taki system wiz, który nie
będzie przeszkadzał w kontaktach polsko-ukraińskich.

d277tci
d277tci

Pragnę potwierdzić, że celem polskiego rządu jest wypracowanie systemu wiz, który nie będzie przeszkodą dla wymiany osobowej i gospodarczej między Polską a Ukrainą - powiedział Miller po środowym spotkaniu z szefem ukraińskiego rządu Anatolijem Kinachem.

Polska - spełniając wymogi Unii Europejskiej - przygotowuje się do wprowadzenia od 1 lipca 2003 r. wiz dla obywateli swoich wschodnich sąsiadów, w tym Ukrainy.

Miller poinformował, że będzie współpracować z premierem Ukrainy tak, by stworzyć system wiz tanich, łatwo dostępnych i wielokrotnego użytku.

Premier Kinach podkreślił, że współpraca przygraniczna ma olbrzymie znaczenie i powinna być wzmacniania. Przypomniał, że podpisana została umowa o otwarciu nowych przejść granicznych między Polską a Ukrainą, ratyfikacją której zajmują się obecnie parlamentu obu krajów.

d277tci

Szef ukraińskiego rządu powiedział, że jest pewny, iż Polska uczyni wszystko, aby system wizowy był jak najbardziej uproszczony i optymalny.

Miller powiedział też, że nie zgadza się z opiniami o powstaniu impasu w stosunkach polsko-ukraińskich.

Według niego, problemów z otwarciem Cmentarza Orląt we Lwowie nie można generalizować i interpretować jako rzutujących na całość stosunków polsko-ukraińskich.

Premier zaznaczył, że od półtora roku obserwowany jest wzrost obrotów handlowych Polski i Ukrainy, który osiąga obecnie 1,5 mld dolarów. Zwiększa się też zainteresowanie polskich przedsiębiorców inwestowaniem na rynku ukraińskim.

d277tci

Miller podkreślił, że Polska popiera starania Ukrainy o przyjęcie do Światowej Organizacji Handlu, zawarcie układu stowarzyszeniowego z Unią Europejską i zaproszenie Ukrainy na listopadowy szczyt NATO w Pradze.

Szef ukraińskiego rządu uważa jednak, że stosunki polsko- ukraińskie przechodzą skomplikowany etap w związku z procesem integracji europejskiej.

Kinach zapewnił, że Ukraina jest pozytywnie nastawiona do rozszerzenia granic Unii Europejskiej i tego, że będzie z nią bezpośrednio sąsiadować. Jednocześnie zaznaczył, że na rządach Polski i Ukrainy spoczywa teraz olbrzymia odpowiedzialność, aby procesy integracyjne nie pogorszyły stosunków polsko-ukraińskich. (and)

d277tci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d277tci
Więcej tematów