Polska"Polskie służby poradziły sobie, Europa jest bezpieczna"

"Polskie służby poradziły sobie, Europa jest bezpieczna"

Europa to ścisła współpraca, wspólne działanie - mówił w niedzielę podczas konferencji prasowej w Goerlitz z okazji rocznicy wejścia Polski do strefy Schengen niemiecki minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schauble. Wicepremier Grzegorz Schetyna dodał, że dla Polaków otworzenie granic był symbolicznym momentem. Przyznał też, że były obawy, czy Polska zapewni bezpieczeństwo Europie. - Nic złego się nie stało. Nasze służby poradziły sobie - stwierdził jednak.

"Polskie służby poradziły sobie, Europa jest bezpieczna"
Źródło zdjęć: © PAP

Z okazji pierwszej rocznicy przystąpienia Polski i Czech do strefy Schengen przedstawiciele Polski, Czech i Niemiec spotkali się najpierw w Zgorzelcu (woj. dolnośląskie), a potem po niemieckiej stronie w Goerlitz, aby wraz z mieszkańcami świętować rocznicę.

Wicepremier, szef MSWiA mówił podczas konferencji prasowej, że co prawda minął dopiero rok od przystąpienia Polski do strefy Schengen, ale dla Polski to był bardzo intensywny rok. - Dla krajów zza żelaznej kurtyny, dla Polaków, zniesienie kontroli granicznej było dopełnieniem przynależności do Europy. To był symboliczny moment - mówił Schetyna.

Przyznał, wspominając o granicy wschodniej, że strona polska obawiała się, czy będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo państwom zrzeszonym w Schengen. - Europa jest bezpieczna. Nic złego się nie stało. Nasze służby poradziły sobie - mówił Schetyna.

Natomiast niemiecki minister Schauble mówił, że dzięki otworzeniu granic wiele inicjatyw ruszyło do przodu, wiele udało się zdziałać. - Wiedzieliśmy, że pojawią się małe problemy, ale poprawiły się też nasze stosunki, coraz lepiej współpracujemy. I dalej chcemy iść w tym kierunku - mówił niemiecki minister.

Jednocześnie dziękował policji pracującej w przygranicznych regionach, która wykonała ogromną pracę, aby przestępczość się nie rozwijała, nie rozprzestrzeniała. Schauble zauważył, że zniesienie granic dało wolność nie tylko ludziom, ale i grupom przestępczym. - A my nie chcemy tworzyć przestrzeni dla struktur przestępczych - mówił minister, tłumacząc kontrole w przygranicznych regionach.

Schauble dziękował też Polakom, którzy przyczynili się do upadku żelaznej kurtyny. - Polska zawsze nas wspierała historycznie i za to dziękujemy - mówił niemiecki minister.

Obecny na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec powiedział z kolei, że dopiero teraz dzięki otworzeniu granic, pewne inicjatywy mogły się rozwinąć. Goerlitz-Zgorzelec staje się jednym wielkim, międzynarodowym miastem. - Coraz więcej Polaków chce mieszkać po tej stronie granicy - mówił Jurkowlaniec wymieniając jako wspólne inicjatywy m.in. polsko-niemieckie przedszkola, szkoły czy gospodarcze działania.

Przed konferencją prasową ministrowie wspólnie zjedli obiad po stronie polskiej, a później Mostem Staromiejskim po wysłuchaniu "Ody do radości" przeszli na konferencję prasową na stronę niemiecką.

Mieszkańcy Goerlitz i Zgorzelca niemal od rana świętowali z okazji pierwszej rocznicy zniesienia granicy. Na ulicach można było spróbować specjałów niemieckich i polskich, obejrzeć występy ulicznych teatrów jak i popisy szczudlarzy.

Polacy zadowoleni z wejścia do Schengen

Jak wynika z badań CBOS przeprowadzonych na zlecenie Kancelarii Premiera, Polacy są zdecydowanie zadowoleni z przystąpienia Polski do strefy Schengen. Co piąty respondent (21%) ma poczucie, że "wydarzenia to miało wpływ na jego życie", w tym 19% stwierdza "wpływ na życie osobiste", a 10% "zawodowe".

Na pytanie czy przystąpienie Polski do strefy Schengen było dla naszego kraju wydarzeniem "bardzo ważnym" odpowiedziało 39%, "dość ważnym" - 45%, "niezbyt ważnym" - 7%, a "zupełnie nieważnym" jedynie 1%.

Ponadto Polacy - jak wynika z badania - mają poczucie, że zostali przyjęci pozytywnie, a otwarcie granic miało pozytywny wpływ na nasz wizerunek.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)