Polskie rzeki: maleje zagrożenie powodziowe
W związku z systematycznym obniżaniem się poziomu Wisły odwołano w środę pogotowie przeciwpowodziowe we wszystkich siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego -
poinformował starosta płocki, Michał Boszko.
06.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązywało od ub. wtorku na terenie mazowieckich gmin: Bodzanów, Gąbin, Mała Wieś, Nowy Duninów, Słubice, Słupno i Wyszogród. W ciągu ostatniej doby poziom Wisły w rejonie Płocka obniżył się o ok. 20 cm.
W Trzebiatowie w woj. zachodniopomorskim odwołano w środę alarm przeciwpowodziowy. W dalszym ciągu poziom Regi w okolicach Trzebiatowa przekracza stan alarmowy, jednak nie ma bezpośredniego zagrożenia wystąpienia z brzegów. Podnosi się natomiast poziom Odry. W Gozdowicach, Bielinku i Widuchowej woda przekracza stan alarmowy.
Władze Słupska również zdecydowały o odwołaniu alarmu przeciwpowodziowego na rzece Słupi. Poziom wody opadł poniżej stanu alarmowego o ponad 15 cm.
Opada także poziom wód w rzekach Lubelszczyzny. W ciągu minionej doby niewielki - kilkucentymetrowy - przybór odnotowano jedynie na Bugu. Tam sytuacja jest obecnie najtrudniejsza. Poziom alarmowy rzeka przekracza w Strzyżowie (o 42 cm) i Dorohusku (o 16 cm). W pozostałych miejscowościach, gdzie są prowadzone pomiary, Bug znacznie przekracza stan ostrzegawczy. W wielu miejscach rzeka wystąpiła z brzegu zalewając łąki. Nie ma jednak zagrożenia dla mieszkańców okolicznych miejscowości.
Decyzją Wojewody Lubelskiego we wszystkich gminach nadbużańskich obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Na Lubelszczyźnie podwyższony stan wody jest również na Krznie w Malowej Górze i Tyśmienicy w Tchórzewie. Rzeki te płyną powyżej stanów alarmowych. W ciągu minionej doby odnotowano tam jednak spadek poziomu wód. (miz)