Polskie Oscary
Andrzej Wajda z Oscarem (AFP)
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła we wtorek listę filmów nominowanych do Oscara. Wśród nominowanych jest dwóch Polaków, operator Sławomir Idziak oraz reżyser Sławomir Fabicki.
12.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Polacy byli juz kilkukrotnie zdobywcami Oskarów. Najwięcej tych nagród rodacy dostali w 1993 roku za film "Lista Schindlera" Stevena Spielberga. Janusz Kamiński został wówczas nagrodzony w kategorii najlepsze zdjęcia, Allan Starski w kategorii najlepsza scenografia, Ewa Braun za dekorację wnętrz oraz Anna Biedrzycka-Sheppard za najlepsze kostiumy.
W 2000 roku Andrzej Wajda został uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości filmowej, natomiast w 1982 roku Zbigniew Rybczyński dostał tę nagrodę w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany za "Tango".
Polacy byli też kilkakrotnie nominowani do Oscara. Dwukrotnie był nominowany Roman Polański, w kategorii najlepszy film: w 1974 roku za "Chinatown" i w 1980 roku za "Tess". Polański został też zgłoszony do tej nagrody w 1967 roku za "Dziecko Rosemary".
W 1994 roku aż czworo Polaków uzyskało nominacje do Oscara: Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz za "Czerwony" w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny, Marcel Łoziński za "89 mm od Europy" w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny oraz Agnieszka Holland za "Europa, Europa" w kategorii najlepszy scenariusz adaptacja. Inny film Holland "Gorzkie żniwa" był nominowany do nagrody w 1985 roku w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Oscary otrzymywali też twórcy filmowi polskiego pochodzenia mieszkający zagranicą. Dwukrotnie dostał ją Bronisław Kaper - w 1953 roku za najlepsza muzykę w filmie "Lili" Charlesa Waltersa, a w 1962 roku za piosenkę pt. "Follow me" w "Buncie na Bounty" Lewica Milestone'a.
W 1941 roku Oscara dostał Leopold Stokowski, wybitny dyrygent amerykański polskiego pochodzenia za wkład w tworzenie nowej formy wizualizacji muzyki w "Fantazji" Walta Disneya. Przed wojną, czterokrotnie, był nominowany do Oscara w kategorii najlepsza scenografia inny tówrca polskiego pochodzenia, Anton Grot. (reb)