Polskie Oscary
Andrzej Wajda z Oscarem (AFP)
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła we wtorek listę filmów nominowanych do Oscara. Wśród nominowanych jest dwóch Polaków, operator Sławomir Idziak oraz reżyser Sławomir Fabicki.
Polacy byli juz kilkukrotnie zdobywcami Oskarów. Najwięcej tych nagród rodacy dostali w 1993 roku za film "Lista Schindlera" Stevena Spielberga. Janusz Kamiński został wówczas nagrodzony w kategorii najlepsze zdjęcia, Allan Starski w kategorii najlepsza scenografia, Ewa Braun za dekorację wnętrz oraz Anna Biedrzycka-Sheppard za najlepsze kostiumy.
W 2000 roku Andrzej Wajda został uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości filmowej, natomiast w 1982 roku Zbigniew Rybczyński dostał tę nagrodę w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany za "Tango".
Polacy byli też kilkakrotnie nominowani do Oscara. Dwukrotnie był nominowany Roman Polański, w kategorii najlepszy film: w 1974 roku za "Chinatown" i w 1980 roku za "Tess". Polański został też zgłoszony do tej nagrody w 1967 roku za "Dziecko Rosemary".
W 1994 roku aż czworo Polaków uzyskało nominacje do Oscara: Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz za "Czerwony" w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny, Marcel Łoziński za "89 mm od Europy" w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny oraz Agnieszka Holland za "Europa, Europa" w kategorii najlepszy scenariusz adaptacja. Inny film Holland "Gorzkie żniwa" był nominowany do nagrody w 1985 roku w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Oscary otrzymywali też twórcy filmowi polskiego pochodzenia mieszkający zagranicą. Dwukrotnie dostał ją Bronisław Kaper - w 1953 roku za najlepsza muzykę w filmie "Lili" Charlesa Waltersa, a w 1962 roku za piosenkę pt. "Follow me" w "Buncie na Bounty" Lewica Milestone'a.
W 1941 roku Oscara dostał Leopold Stokowski, wybitny dyrygent amerykański polskiego pochodzenia za wkład w tworzenie nowej formy wizualizacji muzyki w "Fantazji" Walta Disneya. Przed wojną, czterokrotnie, był nominowany do Oscara w kategorii najlepsza scenografia inny tówrca polskiego pochodzenia, Anton Grot. (reb)