Polska"Polskie obozy koncentracyjne" mają kolejnego przeciwnika

"Polskie obozy koncentracyjne" mają kolejnego przeciwnika

Powstające w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich przyłączyło się do akcji Fundacji Kościuszkowskiej z USA na rzecz całkowitego zaprzestania używania przez zagraniczne media określenia "polskie obozy koncentracyjne".

"Polskie obozy koncentracyjne" mają kolejnego przeciwnika
Źródło zdjęć: © AFP

"Używanie takiego opisu buduje błędny obraz odpowiedzialności i współtworzenia miejsc zagłady na terenie okupowanej Polski przez jej obywateli czy władze i jest kłamstwem historycznym" - poinformowano na stronie internetowej Muzeum. Dodano, że powstaje ono "jako instytucja, której celem jest m.in. dbałość o wiarygodny, otwarty i prawdziwy obraz historii Żydów w Polsce i stosunków polsko-żydowskich na przestrzeni 1000 wspólnych lat". Muzeum przeciwstawia się przekłamaniom, szerzeniu nienawiści i fałszowaniu informacji - podkreślono.

Fundacja Kościuszkowska - założona w 1925 r. amerykańsko-polska instytucja kulturalno-oświatowa - zbiera podpisy pod petycją skierowaną do amerykańskich mediów o używanie oficjalnie zatwierdzonej przez UNESCO nazwy "niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny". Apel podpisało już ponad 261 tys. osób, m.in. prezydent Bronisław Komorowski, b. prezydent Lech Wałęsa, b. doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta USA Zbigniew Brzeziński, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, szef MSZ Radosław Sikorski i b. szef Daniel Rotfeld, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, historyk prof. Norman Davies, słynny fotografik Ryszard Horowitz, ks. Adam Boniecki.

Muzeum, które powstaje naprzeciwko warszawskiego Pomnika Bohaterów Getta, będzie nowoczesnym, multimedialnym centrum edukacji i kultury. Powołano je na podstawie umowy z 2005 r. ministra kultury, prezydenta m.st. Warszawy i Żydowskiego Instytutu Historycznego. Od 2013 r. zwiedzający będą mogli poznawać dzieje narodu żydowskiego oraz jego kulturę tworzoną na ziemiach polskich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)