Trwa ładowanie...
d39ts4k
film

Polskie Kręgi Sztuki już w Chinach

Pierwszy Festiwal Polskie Kręgi Sztuki rozpoczął się w Pekinie mocnym filmowym akcentem.
Festiwal odbywa się od 16 do 30 października. Większość wydarzeń odbędzie się w stolicy Chin, lecz część muzyczną będą gościły też: Szanghaj, Wuqiang, Yangzhou i Datong. Podczas festiwalu nasi goście będą mogli poznać polskie aktywności artystyczne z różnych dziedzin sztuki: plastyki, multimediów, muzyki i filmu oraz ich twórców. Zaproszeni artyści są wybitnymi przedstawicielami każdej nich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polskie Kręgi Sztuki już w Chinach
(Fot: materiał organizatora)
d39ts4k

Zaczęliśmy w China Film Archive od wyświetlenia „Kanału” Andrzeja Wajdy, którym to pokazem złożyliśmy hołd zmarłemu niedawno reżyserowi. Chińska publiczność, która wypełniła salę kinową niemal do ostatniego miejsca, uhonorowała twórcę oraz jego film brawami. Kolejny dzień należał do Jerzego Stuhra w całkowicie odmiennych kreacjach, współtworzonych przez wybitnych reżyserów: Krzysztofa Kieślowskiego (w „Amatorze” z 1979 roku) i Juliusza Machulskiego (w „Seksmisji” z roku 1984). Co ciekawe, Chińczycy śmiali się w zupełnie innych momentach, niż Polacy.

W ramach Festiwalu prezentujemy dwie przekrojowe wystawy rodzimych plakatów. „Chopin w Polskim Plakacie” to, zgodnie z tytułem, przegląd plakatu nawiązującego do motywów chopinowskich. Druga - „Współczesny plakat polski” – prezentuje efekt połączenia wyobraźni i umiejętności graficznych najmłodszego pokolenia polskich twórców. Specjalnie z okazji Festiwalu artystka land art, Ludwika Ogorzelec, przygotowuje instalację artystyczną przed prestiżową Galerią Beijing 1+1 Art Center.

Wspomniana Galeria będzie też miejscem wykładów i warsztatów skierowanych do studentów szkół artystycznych i ludzi kultury, które poprowadzą wybitni polscy artyści i znawcy sztuki – Maria Kurpik, Sebastian Kubica oraz Ksawery Kaliski, który już buduje swoją multimedialną prezentację.

d39ts4k

Muzyczna odsłona Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach to koncerty artystów reprezentujących różne nurty muzyczne, których łączy czerpanie inspiracji z polskiej muzyki ludowej i twórczości Fryderyka Chopina. W Chinach zagrają zespoły: DagaDana, Kwadrofonik, Konikiewicz Trio, Royal String Quartet, Maria Gabryś czy Monika Quinn oraz wybitny młody, polski pianista Mateusz Borowiak.

Szczegóły na stronie Festiwalu: http://kregisztuki.com oraz na Facebooku: http://facebook.com/kregisztuki/

d39ts4k

Podziel się opinią

Share
d39ts4k
d39ts4k