ŚwiatPolskie flagi na węgierskiej manifestacji

Polskie flagi na węgierskiej manifestacji

Na placu Lajosa Kossutha w Budapeszcie, pod
węgierskim parlamentem, gdzie od czterech dni zbierają się
przeciwnicy premiera Ferenca Gyurscanya, pojawiły się w czwartek
wieczorem polskie flagi. Wyjątkowe poruszenie wywołał jednak
niesiony przez ucznia miejscowego liceum transparent.

Polskie flagi na węgierskiej manifestacji
Źródło zdjęć: © AFP

Urodzony w Warszawie, ale uczący się i mieszkający w Budapeszcie Krystian, obie jego strony pomalował na biało-czerwono, a na tym tle po węgiersku i po polsku napisał "Polak, Węgier, dwa bratanki i do szabli i do szklanki".

Transparent przyciągał uwagę nie tylko Węgrów i Polaków, ale też innych obcokrajowców. Jak tłumaczył sam autor, pomysł przyszedł mu do głowy "zupełnie spontanicznie". Warto było- powiedział - spotyka się z taką wdzięcznością i przyniósł wiele otuchy.

Gdzie tylko chłopak przechodził, natychmiast zyskiwał zwolenników. Okrzyki Lengyel, magyar, ket jo barat, egyuett harcol, sissza borat można było usłyszeć w każdej części placu Kossutha. Jednocześnie wielu Węgrów próbowało swych sił starając się wygłosić to hasło po polsku. Między innymi, siedząc nad zapisaną na kartce polską wersją, wielokrotnie powtarzała je grupa studentek.

Te hasła biorą się ze wspólnej historii, a także z tego, że w takich chwilach oba narody się wzajemnie wspierają. I Węgrzy i Polacy są dla siebie przyjaciółmi w Europie - dodał Krystian.

Oprócz kilku flag biało-czerwonych, tonących w morzu czerwono- biało-zielonych sztandarów Republiki Węgierskiej i czerwono- białych pasów pochodzących z godła Węgier, jeden z demonstrantów, ubrany w tradycyjny węgierski strój chłopski, niósł flagę "Solidarności".

Ktoś miał przy sobie transparent z cytatem z węgierskiego romantyka Sandora Petoefiego: "Teraz albo nigdy!". Inny napis tłumaczył, że wydarzenia ostatnich nocy w Budapeszcie to "Powstanie, nie chuligaństwo", nawiązując do rewolucji węgierskiej z 1956 roku.

Władze uznały towarzyszące obecnym demonstracjom zamieszki na ulicach miasta za "chuligańskie wybryki" i "pospolite przestępstwa". Demonstranci domagają się dymisji premiera Ferenca Gyurcsanya, który przyznał się, że kłamał na temat stanu państwa i gospodarki.

Michał Zabłocki

Źródło artykułu:PAP
protestmanifestacjademokracja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)