Trwa ładowanie...
de4hrci
14-02-2007 15:25

Polskie dzieci w najgorszej sytuacji materialnej

Polskie dzieci są w najgorszej sytuacji materialnej wśród ich rówieśników z 20 innych krajów wysoko rozwiniętych - wynika z opublikowanego raportu oenzetowskiego Funduszu Pomocy Dzieciom (UNICEF). Jednocześnie Polska znalazła się na 3. miejscu pod względem edukacji oraz 2. w kategorii braku zagrożeń społecznych.

de4hrci
de4hrci

To już siódmy raport UNICEF poświęcony sytuacji dzieci i młodych ludzi w krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). UNICEF w swoim badaniu uwzględnił sześć kategorii takich jak: dobrobyt materialny, zdrowie i poczucie bezpieczeństwa, edukacja, relacje z rodziną i rówieśnikami, zagrożenia społeczne oraz samopoczucie i własna ocena swojej sytuacji.

Z ogólnego zestawienia wynika że najlepiej żyje się dzieciom i nastolatkom w Holandii, zaraz potem znalazła się Szwecja, Dania, Finlandia, Hiszpania, Szwajcaria, Norwegia, Włochy, Irlandia, Belgia, Niemcy, Grecja i Kanada. Polska jest poniżej średniej, na 14. miejscu, wyprzedzając jednak Czechy, Francję, Portugalię, Austrię, Węgry, Stany Zjednoczone oraz Wielką Brytanię.

W ocenie sytuacji materialnej, gdzie Polska zajęła ostatnie miejsce, brano pod uwagę m.in. odsetek dzieci z rodzin o dochodzie niższym niż 50% średniej krajowej, odsetek 11-, 13- i 15- latków, które deklarują swoją sytuację materialną jako złą. Najlepsza sytuacja jest w krajach skandynawskich: Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii.

Pod względem zdrowia i bezpieczeństwa Polska zajęła 15. miejsce. Najlepiej wypadły Szwecja, Holandia, Finlandia, Dania, zaś ostatnie miejsca zajęły Grecja, Irlandia, Austria i Stany Zjednoczone. Badano m.in. śmiertelność dzieci do 1. roku życia na tysiąc urodzeń, liczbę zgonów spowodowanych wypadkami na 100 tys. dzieci do 19. roku życia.

de4hrci

W obszarze edukacji Polska znalazła się na trzecim miejscu, tuż po Belgii i Kanadzie, zaś ostatnie miejsca zajęły Francja, Austria, Włochy i Portugalia. Badano m.in. średnie wyniki 15- latków z zakresu literatury, matematyki oraz przedmiotów ścisłych, a także odsetek dzieci w wieku 15-19 lat, które nadal się uczą.

UNICEF określił także sytuację dzieci pod względem relacji z innymi badając m.in. odsetek dzieci mieszkających z jednym rodzicem oraz deklarujących, że ich rówieśnicy są "mili i uczynni".

Na pierwszych miejscach znalazły się kraje południa Europy: Włochy i Portugalia. Raport pokazał, że ok. 80% dzieci mieszka z obojgiem rodziców, prawie dwie trzecie dzieci regularnie jada główny posiłek dnia wspólnie z rodziną. Ok. 60% dzieci w wieku 11,13 i 15 lat w Polsce deklaruje, że ich rówieśnicy sa "mili i uczynni", na Węgrzech twierdzi tak około 90% dzieci, natomiast w Izraelu ok. 36%.

Z raportu UNICEF wynika, że w obszarze zagrożeń społecznych, gdzie badano m.in. czy dzieci są odpowiednio odżywiane, czy i jak często sięgają po alkohol i inne używki, czy są ofiarami przemocy, Polska plasuje się na wysokim, drugim miejscu za Szwecją. Kraje gdzie dzieci są "najbardziej zagrożone" to Belgia, Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania.

de4hrci

Według UNICEF ok. 15% nastolatków deklaruje, że upiło się przynajmniej 2 razy w życiu, w Holandii odsetek ten wzrasta do ok. 25%, zaś w Wielkiej Brytanii pijany był już co trzeci nastolatek.

UNICEF zbadał także deklaracje młodzieży "sami o sobie", czyli odsetek młodych ludzi deklarujących, że ich kondycja zdrowotna jest "zadowalająca" lub "kiepska", "że bardzo lubią szkołę" oraz deklarujących, czy czują się samotni. Polska zajęła pod tym względem przedostanie miejsce przed Wielką Brytanią, zaś najlepiej wypadły Holandia, Hiszpania i Grecja.

de4hrci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de4hrci
Więcej tematów