Trwa ładowanie...
d16vrbv

Polski system komputerowy - najlepszy

Pięciu studentów Politechniki Poznańskiej wygrało tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Projektowania Systemów Komputerowych w Waszyngtonie. Pokonali dziewięć zespołów z całego świata. Każdy ze studentów dostał w czwartek 2 tys. zł nagrody od marszałka woj. wielkopolskiego.

d16vrbv
d16vrbv

Laureaci są autorami tzw. systemu monitorowania świadomej uwagi, który pozwala kontrolować operatorów różnego rodzaju urządzeń, czy faktycznie uważają i są skupieni na pracy.

Głównym elementem systemu jest specjalny czujnik, który rejestruje mimowolne ruchy oka. Jeżeli człowiek jest skupiony, nieświadomie mruga powiekami w określonych odstępach czasu. Jeżeli się zamyśli, ruchy stają się wolniejsze.

System opracowany przez polskich studentów to na razie prototyp ale, zdaniem ich opiekuna doktora Jana Kniata, z powodzeniem mógłby być wykorzystywany na przykład w kabinach kierowców ciężarówek.

Zwycięstwo w tego typu konkursie to przede wszystkim olbrzymi prestiż dla studentów i uczelni, to także bardzo często propozycje atrakcyjnej pracy. Politechnika Poznańska startowała także w ubiegłym roku w pierwszej edycji konkursu. Wówczas grupa innych studentów zajęła trzecie miejsce. Nagrodę w wysokości 3 tys. zł. dostał także opiekun laureatów. (jd)

d16vrbv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16vrbv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj