Polski sposób na terrorystów
Do końca listopada rząd ma rozpatrzyć
projekt powołania Krajowego Centrum ds. Przeciwdziałania
Terroryzmowi. Pokieruje nim były dowódca GROM płk Roman Polko -
zapowiada "Życie Warszawy".
W Polsce różne instytucje toczą swoje indywidualne, improwizowane wojny z terroryzmem. Jeśli wszyscy odpowiadają za wszystko, to nikt nie odpowiada za nic - charakteryzuje obecną sytuację płk Polko, którego szef MSWiA Ludwik Dorn powołał na swojego doradcę ds. zwalczania terroryzmu.
Prace nad stworzeniem Centrum, które w jednym ręku skupiłoby wszystkie wysiłki państwa związane ze zwalczaniem terroryzmu, są już na ukończeniu. Niebawem ma rozpocząć się tworzenie nowej instytucji.
Zadaniem Krajowego Koordynatora ds. Przeciwdziałania Terroryzmowi ma być przejęcie dowodzenia wszystkimi siłami w razie konkretnego wydarzenia, np. zamachu terrorystycznego czy wiarygodnego sygnału o groźbie dokonania takiego zamachu. Wtedy będą mu podlegać służby MSWiA (policja, straż pożarna, straż graniczna), MON (GROM i inne jednostki specjalne, żandarmeria, WSI)
i Ministerstwa Finansów (generalny inspektor informacji finansowej, służba celna).
Koordynator przejmie też nadzór nad działaniami Agencji Wywiadu i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ponadto będą mu podlegać służby ratownicze oraz medyczne.
Nie chodzi o powołanie urzędu, który skupiłby superwładzę, ale o możliwość działania w sytuacji, gdy pojawi się realne zagrożenie. Ktoś musi wtedy wziąć na siebie odpowiedzialność. Tylko wtedy służby będą mogły skutecznie działać w sytuacji prawdziwego kryzysu - mówi Roman Polko.
Szczególne zadanie w nowym systemie zwalczania terroryzmu ma przypaść jednostce GROM. Będzie ona spełniała podobną rolę, jaką ma brytyjski SAS, który zapobiega zagrożeniom w kraju a nie za granicą. Powinna to być w głównej mierze jednostka narodowa, a nie "eksportowa" - zapowiada płk Roman Polko.
Planowane jest także stworzenie wspólnej bazy szkoleniowej dla jednostek antyterrorystycznych, gdzie policjanci, żołnierze i funkcjonariusze specjalnej jednostki ABW będą mogli ćwiczyć współpracę w realnych warunkach. (PAP)