Trwa ładowanie...
d3zhk10
czechy
28-11-2007 16:13

Polski ród Stadnickich przegrał walkę o zamek w Czechach

Perła środkowoeuropejskiego baroku, zamek we Vranovie na południu Moraw, nie wróci do polskiego rodu Stadnickich - zadecydował czeski Sąd Najwyższy. Wyrok jest ostateczny.

Share
d3zhk10

Górujący nad leżącym blisko austriackiej granicy miasteczkiem Vranov nad Dyją zamek od początku XIX stulecia należał do dwóch polskich rodów: najpierw Mniszków, potem Stadnickich. W październiku 1938 roku III Rzesza dokonała aneksji Sudetenlandu, a z nim i Vranova.

Adam Stadnicki, ówczesny właściciel zamku i przyległych włości, stanął przed wyborem: podpisać volkslistę, albo utracić majątek. Hrabia wybrał polskość i stracił zamek, który przypadł niemieckiemu baronowi von der Wense-Moerse. Po wojnie zaś, już jako własność niemiecka, został znacjonalizowany. Na własność państwa przeszedł w 1949 roku, po przejęciu władzy przez komunistów.

Dziewiętnastu potomków hrabiego Adama starało się od lat przed czeskimi sądami o uznanie, że ta konfiskata była sprzeczna z prawem. 10 października Sąd Najwyższy w Brnie odrzucił ich skargę na wyroki sądów niższych instancji. Wtorkowy werdykt został opublikowany w Internecie i jest ostateczny. Jedyne, co pozostaje, to odwołanie się do Trybunału w Strasburgu. (zel)

Marek Pędziwol

d3zhk10
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zhk10
d3zhk10
Więcej tematów