Trwa ładowanie...
20-10-2014 18:45

Polski poseł ratuje frakcję eurosceptyków w PE

Polski eurodeputowany Robert Jarosław Iwaszkiewicz dołączył do eurosceptycznej frakcji w PE, kierowanej przez Nigela Farage'a. Frakcja została formalnie rozwiązana w ubiegłym tygodniu po odejściu łotewskiej deputowanej. "Wracamy" - napisano na stronie frakcji.

Polski poseł ratuje frakcję eurosceptyków w PEŹródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d4lcujp
d4lcujp

- Parafrazując Marka Twaina "Pogłoski o naszej śmierci były mocno przesadzone". Eurosceptycy wracają z hukiem, faktycznie nigdy nie odeszliśmy - oświadczył w poniedziałek Brytyjczyk Farage, lider antyeuropejskiego ugrupowania UKIP, na stronie frakcji Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej.

Iwaszkiewicz (Kongres Nowej Prawicy) oznajmił w komunikacie, że "chciał pomóc istotnej i wyjątkowej eurosceptycznej grupie w Parlamencie Europejskim". Jak napisano, zdecydował się na przyłączenie do frakcji Farage'a "ze względu na dwie ważne wartości - sprzeciw wobec unijnej biurokracji oraz wsparcie dla wolnego rynku tak mocne popierane przez delegację UKIP".

16 października rzecznik Parlamentu Europejskiego Jaume Duch poinformował, że frakcję Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej opuściła łotewska deputowana Iveta Grigule. Tym samym frakcja utraciła wymaganych przedstawicieli reprezentujących siedmiu krajów UE i została uznana za rozwiązaną.

Według komunikatu tej frakcji Grigule miała zostać zmuszona do odejścia przez największą frakcję w PE, chadecką Europejską Partię Ludową. Od tego chadecy mieli uzależnić poparcie jej kandydatury na stanowisko szefowej delegacji PE ds. Kazachstanu.

d4lcujp

Licząca 48 posłów Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej została powołana po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego dzięki porozumieniu między antyeuropejskimi ugrupowaniami: UKIP i włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd pod wodzą Beppe Grillo. Dołączyli do nich pojedynczy eurodeputowani z Francji, Szwecji, Litwy, Czech i Łotwy.

Europarlamentarna frakcja musi składać się z przedstawicieli co najmniej siedmiu krajów UE. AFP zwracała uwagę w ubiegłym tygodniu, że na skutek decyzji Ivety Grigule frakcja Nigela Farage'a przetrwała tylko dwie sesje PE.

d4lcujp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lcujp
Więcej tematów