Trwa ładowanie...

Polski pielęgniarz podejrzany o morderstwa. Policja: Były błędy

Grzegorz W. podejrzany jest o mordowanie staruszków, którymi się opiekował. Policja w Essen przyznała, że popełniła poważne błędy, bo na trop Polaka mogła już wpaść o wiele wcześniej.

Polski pielęgniarz podejrzany o morderstwa. Policja: Były błędyŹródło: Shutterstock.com
d3kep46
d3kep46

W śledztwie dotyczącym polskiego opiekuna podejrzanego o mordowanie swoich podopiecznych policja w Essen przyznała się do popełnienia błędów. "Były tak poważne, że trzech funkcjonariuszy policji zostało zawieszonych w czynnościach, a dwóch przeniesiono do innych placówek” – informuje "Sueddeutsche Zeitung”. Rzecznik esseńskiej policji przyznał, że prowadzone przez funcjonariuszy dochodzenie "nie było wystarczające”. - Z uwagi na te straszne czyny zastanawiam się, czy można było zapobiec kolejnym przestępstwom, gdyby dochodzenie było prowadzone bardziej konsekwentnie – powiedział dla SZ komendant policji Frank Richter. - Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie – dodał.

Zabójczy zastrzyk?

Polski pielęgniarz Grzegorz W. opiekujący się osobami starszymi jest oskarżony o zamordowanie swojego 87-letniego podopiecznego z Ottobrunn (Bawaria). Miał do tego użyć zastrzyku z insuliny. Staruszek nie chorował jednak na cukrzycę. Potem miał go okraść. Policja w Monachium sprawdza, czy 36-letni Polak mógł mieć też związek z 10 innymi zgonami.

Mniej więcej pół roku przed śmiercią podopiecznego z Ottobrunn Grzegorz W. pracował przez dwa dni u rodziny w Muelheim w Zagłębiu Ruhry. W maju 2017 r. jego 91-letni podopieczny trafił do szpitala z objawami hipoglikemii. Dwa miesiące później zmarł. Jeszcze kiedy staruszek walczył o przeżycie, jego córka złożyła skargę na polskiego opiekuna. Powiedziała policji, że być może pielęgniarz podał jej ojcu insulinę, chociaż nie był on diabetykiem. Policja nie aresztowała jednak Polaka, tłumacząc, że podejrzenie jest niewystarczające.

d3kep46

Zobacz także: Krzysztof Łapiński o kwestii reparacji: Nie mogę wiele zdradzić”

Zawieszone postępowanie

Na jakiś czas Polak zniknął. Najprawdopodobniej wyjechał do Polski, by wkrótce znowu wrócić do Niemiec. "Choć policja w Essen miała jego dane, nigdy nie przesłuchała go ws. śmierci 91-latka” – opisuje sprawę SZ. Wbrew poleceniu prokuratury, śledczy nie zasięgnęli informacji w sprawie podejrzanego w innych krajach związkowych, ani nie próbowali zlokalizować go w Polsce. Ostatecznie prokuratura zawiesiła postępowanie, argumentując, że po prostu nie wie, gdzie przebywa Grzegorz W. – pisze monachijski dziennik.

Po kilku dniach znikał

Jak się okazało, w chwili zakończenia postępowania polski opiekun przebywał w innych niemieckich miastach, zatrudniony do opieki nad osobami starszymi. Monachijska komisja śledcza otrzymała z całych Niemiec 49 konkretnych wskazówek dotyczących miejsc zatrudnienia Polaka, m.in. w Badenii-Wirtembergii, Berlinie, Kassel i Bremie. Najczęściej opiekował się podopiecznym tylko przez kilka dni, potem był zwalniany lub sam znikał. Rodziny, w których był zatrudniany, skarżyły się na jego agresywne zachowanie.

d3kep46

Polak został aresztowany w połowie lutego. Śledczy podejrzewają, że mogą mieć do czynienia z seryjnym mordercą. Grzegorz W. przebywa w areszcie śledczym i milczy.

oprac. Katarzyna Domagała

d3kep46
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kep46
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj