Świat"Polski obóz zagłady" znów w niemieckiej prasie. Polacy zapowiadają odpowiedź

"Polski obóz zagłady" znów w niemieckiej prasie. Polacy zapowiadają odpowiedź

Zakazany zwrot został użyty przez dziennik "Frankfurter Neue Presse" w materiale na temat obozu w Treblince. Strona polska zapowiada list, w którym odniesie się do wprowadzającej w błąd publikacji.

"Polski obóz zagłady" znów w niemieckiej prasie. Polacy zapowiadają odpowiedź
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Grygiel

17.05.2018 | aktual.: 17.05.2018 14:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sformułowanie "polski obóz zagłady" zostało użyte w internetowym wydaniu dziennika. Artykuł, w którym padło, traktuje o inicjatywie podjętej we Frankfurcie nad Menem, polegającej na układaniu specjalnie grawerowanej kostki brukowej w centrum miasta, upamiętniającej pomordowanych Żydów z Frankfurtu. Kilkadziesiąt brył, stanowiących swego rodzaju pomnik, ma przypominać o ofiarach nazistowskich Niemiec, a także wspominać miejsca, w których ginęli przedwojenni obywatele miasta.

Zabronionego zwrotu użyto w opisie historii urodzonej we Frankfurcie Rosette Goldschmidt. Jak podaje niemieckie medium, Żydówka w 1942 roku została wysłana do "polskiego obozu zagłady w Treblince”. Sprawą zbulwersowana jest niemiecka Polonia. Jak donosi Polskie Radio, Związek Polaków w Niemczech oraz Kluby „Gazety Polskiej” zamierzają wysłać do redakcji gazety list protestacyjny.

Od 1. marca br. obowiązuje ustawa o IPN, według której publiczne i niesłuszne przypisywanie Polakom lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za popełnione przez niemiecką III Rzeszę zbrodnie nazistowskie lub inne przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości oraz zbrodnie wojenne, będzie karane grzywną lub karą pozbawienia wolności do trzech lat.

Źródło: IAR

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (98)