Trwa ładowanie...

Polski instytut będzie rozdawać medale. Ma być kopią Yad Vashem

Podlegający Ministerstwu Kultury Instytut Solidarności i Męstwa ma nadawać odznaczenia Virtus et Fraternitas (Cnota i Bohaterstwo). Nagradzane mają być osoby, które pomagały Polakom podczas II wojny światowej i w okresie komunizmu.

Share
Polski instytut będzie rozdawać medale. Ma być kopią Yad VashemŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d32pe8n

Założony w listopadzie przez posłów PiS instytut, buduje dr Jerzy Rohoziński. To historyk i specjalista od islamu w krajach ZSRR. Koszt utrzymania ISiM wynosi 75 mln zł. - podaje "Gazeta Wyborcza". Krytycy zarzucają, że to kopia Yad Vashem, a dodatkowo powiela działania, którymi zajmuje się IPN, a także Ośrodek Pileckiego.

- Instytucje, które przejmują zbyt dużo kompetencji stają się niewydolne - mówi o przyczynach powołania ISiM wiceminister kultury Magdalena Gawin. Rohoziński tłumaczy też podobieństwa z izraelskim instytutem. - Takie skojarzenie może się niektórym nasuwać - mówi.

Zobacz również: Powstańcy warszawscy odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę

- To skojarzenie jest nieuniknione. Będziemy sugerować, że Polacy byli w czasie wojny ofiarami jak Żydzi - kontruje dr Maria Kobielska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

O tym, kto zostanie odznaczony ma decydować Rada Pamięci, która ma liczyć od 7 do 11 członków. Swoje rekomendacje będzie przekazywać do Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Źródło: Gazeta Wyborcza

d32pe8n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32pe8n
d32pe8n
Więcej tematów