Trwa ładowanie...

Polska znów pod pręgierzem KE. 12 upomnień

Komisja Europejska wystosowała wobec Polski 12 upomnień w związku opóźnieniami we wdrażaniu unijnego prawa. Dwie sprawy mogą grozić pozwem do unijnego Trybunału Sprawiedliwości UE.

Polska znów pod pręgierzem KE. 12 upomnieńŹródło: PAP, fot: OLIVER BERG
d11soob
d11soob

Chodzi o przesłanie planów ochrony obywateli przed hałasem oraz o walkę z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. W sprawie walki z hałasem Komisja skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia w maju 2017 r.

"Mimo poczynienia pewnych postępów władze polskie nadal muszą przyjąć zmienione strategiczne mapy hałasu i plany działań dotyczące hałasu dla szeregu aglomeracji, a także plany działań dotyczące hałasu dla głównych dróg, linii kolejowych oraz Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W związku z tym Komisja postanowiła dziś skierować do Polski uzasadnioną opinię, dając jej dwa miesiące na naprawę sytuacji. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE" - podała KE.

Komisja wskazuje, że "hałas w środowisku, powodowany przez ruch drogowy, kolejowy i lotniczy, przemysł, budownictwo i inne rodzaje działalności, jest drugą - po zanieczyszczeniu powietrza - główną przyczyną przedwczesnych zgonów w UE".

Dyrektywa zobowiązuje państwa członkowskie do przyjęcia planów działań dotyczących hałasu, których celem jest utrzymanie poziomów hałasu na dotychczasowym poziomie (jeżeli są zgodne z krajowymi wartościami granicznymi) lub w przypadku przekroczenia tych wartości dostosowanie ich do obowiązujących wymogów.

d11soob

Ostateczna decyzja ws. SN

Przypomnijmy, zaledwie kilka tygodni temu TSUE podjął inną decyzję ws. Polski - zobowiązał władze do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących obniżenia wieku przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. W przypadku niezastosowania się do zalecanego rozwiązania, Polsce groziły sankcje finansowe.

W marcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się polskimi pytaniami prejudycjalnymi, dotyczącymi m.in. zgodności z prawem europejskim przepisów ustaw o Sądzie Najwyższym, a także Krajowej Radzie Sądownictwa.

Źródło: interia.pl, rmf24.pl, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Petru oskarża PiS i Jarosława Kaczyńskiego

d11soob
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11soob
Więcej tematów