Polska złożyła dokumenty ratyfikacyjne Traktatu Akcesyjnego UE
Ambasador RP w Rzymie Michał Radlicki złożył depozytariuszowi Traktatu Rzymskiego, rządowi Republiki
Włoskiej, dokumenty ratyfikacyjne Traktatu Akcesyjnego UE. Polska
jest trzecim krajem, po Danii i Malcie, który to uczynił.
Traktat w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej został podpisany 16 kwietnia 2003 roku w Atenach. Wejdzie w życie 1 maja przyszłego roku, pod warunkiem że wszystkie państwa członkowskie i co najmniej jedno państwo kandydujące złożą dokumenty ratyfikacyjne w Rzymie do 30 kwietnia.
"Złożenie dokumentów ratyfikacyjnych było ostatnim krokiem o charakterze formalnym, który Polska musiała zrobić, aby przystąpić do Unii" - powiedział ambasador. Zwrócił uwagę, że dokonanie tego kroku oznacza, iż Polska "potwierdza swoją wolę i oficjalnie oświadcza, iż Traktat w naszym kraju został uznany za słuszny zarówno w całości, jak i w odniesieniu do każdego z postanowień w nim zawartych, przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony i że będzie niezmiennie zachowywany".
Radlicki wyraził również nadzieję, że jeszcze w tym roku włoski parlament ratyfikuje Traktat Akcesyjny. Byłby to znaczący gest w czasie, gdy Włochy przewodniczą (w tym półroczu) Unii Europejskiej.
Podpisany w 1957 roku Traktat Rzymski, którego depozytariuszem są Włochy, powołał do życia Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG), przekształconą następnie w Unię Europejską.