Polska zdecydowała. Znamy prezydentów największych miast
W niedzielę o godzinie 21:00 skończyła się cisza wyborcza. Równo z zamknięciem lokali wyborczych poznaliśmy wyniki badania exit poll, przygotowane przez IPSOS. Sprawdźcie, kto wygrał w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku i Rzeszowie.
07.04.2024 | aktual.: 07.04.2024 21:59
W niedzielę 7 kwietnia Polacy wybierali lokalne władze w wyborach samorządowych. W głosowaniu wyłoniono 47 tys. radnych różnych szczebli samorządu i 2,5 tys. włodarzy gmin, w tym 1464 wójtów, 906 burmistrzów i 107 prezydentów miast. Utworzono 31 456 obwodów głosowania, a osób uprawnionych do głosowania wynosi 29 037 073 osób.
O godzinie 21:00, tuż po zamknięciu lokali wyborczych, poznaliśmy wyniki exit poll IPSOS (za: tvn24.pl). Oprócz informacji o procentowym poparciu do sejmików województw dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju oraz frekwencji, która wyniosła 51,5 proc., przekazano wyniki poszczególnych kandydatów na prezydenta miasta w sześciu miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku i Rzeszowie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warszawa
W pierwszej turze wyborów samorządowych, najwięcej głosów zdobył Rafał Trzaskowski, na którego zagłosowało 59,8 proc.
W Warszawie, oprócz ubiegającego się o reelekcję Rafała Trzaskowskiego (59,8 proc.) z KKW Koalicja Obywatelska, do boju o fotel prezydenta stolicy stanęli: Magdalena Biejat (15,8 proc.), z KWW Nowa Lewica, Tobiasz Bocheński (18,5 proc.) z KKW Prawo i Sprawiedliwość, Janusz Korwin-Mikke (1,5 proc)z KW Bezpartyjni, Romuald Starosielec (0,5 proc.) z KW Ruch Naprawy Polski i Przemysław Wipler (3,9 proc.) z KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.
Kraków
W pierwszej turze wyborów samorządowych, najwięcej głosów zdobył Aleksander Miszalski (39,4 proc.) , który w drugiej turze spotka się z Łukaszem Gibałą (28,4 proc.).
W Krakowie po 22 latach zakończyła się urzędującego nieprzerwanie od 2002 roku prezydenta Jacka Majchrowskiego. O schedę po wieloletnim włodarzu miasta ubiegali się: Aleksander Miszalski (39,4 proc.) z KKW Koalicja Obywatelska, Łukasz Kmita (14,7 proc.) z KW Prawo i Sprawiedliwość, Andrzej Kulig (8,3 proc.) z KW Wyborców Andrzeja Kuliga "Ku przyszłości", Konrad Berkowicz (5,6 proc.) z KWW Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców, Rafał Komarewicz (2,5 proc.)z KWW Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga, Jerzy Muzyk (0,0 proc.) z KWW Samorządny Kraków, Stanisław Mazur (0,0 proc.) z KWW Stanisława Mazura, Adam Hareńczyk (1,1 proc.) z KWW Zjednoczeni dla Krakowa, Łukasz Gibała (28,4 proc.) z KWW Łukasza Gibały - Kraków dla Mieszkańców.
Wrocław
W pierwszej turze wyborów samorządowych, najwięcej głosów zdobył Jacek Sutryk (38,9 proc.) , który w drugiej turze spotka się z Izabelą Bodnar (31,4 proc.).
We Wrocławiu o fotel prezydenta miasta ubiegało się sześciu kandydatów: Izabela Bodnar (31,4 proc.) z KWW Trzecia Droga, Łukasz Kasztelowicz (13,7 proc.) z KW Prawo i Sprawiedliwość, Jerzy Michalak (7,9 proc.) z KW Stowarzyszenie "Bezpartyjni Samorządowcy", ubiegający się o reelekcję prezydent Wrocławia Jacek Sutryk (38,9 proc.) z KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy, Robert Grzechnik (4,9 proc.) z KWW Konfederacja, Polska Jest Jedna Bezpartyjni, Grzegorz Prigan (3,2 proc.) z KWW Wrocławianie dla Wrocławian.
Katowice
W pierwszej turze wyborów samorządowych, najwięcej głosów zdobył Marcin Krupa, na którego zagłosowało 66,5 proc. uprawnionych osób.
W Katowicach w pierwszej turze wyborów na prezydenta miasta wystartowało pięciu kandydatów. Mieszkańcy mogli oddać swój głos na: Leszka Piechotę (9,7 proc.) z KW Prawo i Sprawiedliwość, Marcina Krupę (66,5 proc.) z KWW Forum Samorządowe i Marcin Krupa, Marka Strzałkowskiego (7,3 proc.) z KWW GAIA - Młodzi dla Przyszłości Teraz, Dawida Durała (9,4 proc.) z KWW Katowice2050, Jacka Budnioka (7,1 proc.) z KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.
Gdańsk
W pierwszej turze wyborów samorządowych, najwięcej głosów zdobyła Aleksandra Dulkiewicz, która zdobyła 62,3 proc. głosów.
W Gdańsku, oprócz ubiegającej się o reelekcję urzędującej prezydent Aleksandry Dulkiewicz (62,3 proc.) z KKW Koalicja Obywatelska, o fotel prezydenta ubiegali się: Tomasz Rakowski (12,2 proc.) z KW Prawo i Sprawiedliwość, Artur Szostak (5,0 proc.) z KWW Kocham Gdańsk - Kandydaci Niezależni, Michał Urbaniak (3,9 proc.) z KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska Jest Jedna dla Pomorza, Mariusz Andrzejczak (4,8 proc.) z KWW Mariusz Andrzejczak dla Gdańska, Adam Szczepański (5,2 proc.) z KWW Społeczny Gdańsk - Miasto dla Ludzi, Andrzej Pecka (6,6 proc.) z Wspólna Gdańska Droga 2050.
Rzeszów
W pierwszej turze wyborów samorządowych, najwięcej głosów zdobył Konrad Fijołek (45,1 proc.) , który w drugiej turze spotka się z Jackiem Strojnym (18,6 proc.).
W Rzeszowie o reelekcję ubiegał się urzędujący prezydent Konrad Fijołek (45,1 proc.) z KWW Konrada Fijołka Rozwój Rzeszowa, Waldemar Szumny (17,9 proc.) z KW Prawo i Sprawiedliwość, Jacek Strojny (18,6 proc.) z KW Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa, Karolina Pikuła (7,4 proc.) z KW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, Adam Dziedzic (9,7 proc.) z KWW Porozumienie Służy Ludziom - Trzecia Droga i Janusz Niemier (1,3 proc.) z KWW Ruch Obrony Polski.
Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia.