Trwa ładowanie...
d3dyajf

Polska zapłaci za "żółwie" tempo sądów

Polska została w czwartek ponownie skazana przez Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu za zbyt przewlekłe postępowanie sądowe. Państwo polskie będzie musiało wypłacić Annie i Joannie S. sześć i pół tysiąca euro zadośćuczynienia za to, że polskie sądy potrzebowały aż 19 lat i 3 miesięcy na ustalenie ojcostwa.

d3dyajf
d3dyajf

Anna S. mieszkająca stale w Gliwicach w roku 1980 złożyła skargę do sądu w Zabrzu o ustalenie ojcostwa oraz finansową pomoc w wychowaniu córki. Skarga była odrzucana przez kolejne instancje. Wielokrotnie trafiała do sądów rejonowego, wojewódzkiego i najwyższego.

Wskazany przez skarżącą domniemany ojciec, z zawodu lekarz, pomimo zaleceń sądu odmówił poddania się testom DNA, na podstawie których można było ustalić ojcostwo. Po uzyskaniu przez dziecko pełnoletności mężczyzna ostatecznie poddał się testowi. Wynik w 100 % potwierdził, że jest ojcem, wówczas 19-letniej dziewczyny.

W wydanym wyroku Trybunał Praw Człowieka jednomyślnie stwierdził naruszenie szóstego artykułu europejskiej konwencji, który mówi, że każdemu obywatelowi przysługuje prawo do przeprowadzenia procesu w rozsądnym czasie.

Trybunał zwrócił także uwagę, że w przypadkach o ustalenie ojcostwa sądy powinny wykazać szczególną staranność, bowiem sprawa dotyczy stwierdzenia tożsamości. Zarzucił polskim sądom w Zabrzu i Katowicach popełnienie wielu błędów merytorycznych, między innymi braku krytycznej oceny odmowy domniemanego ojca poddania się testowi DNA. (reb)

d3dyajf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dyajf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj