Trwa ładowanie...

Polska wolontariuszka Helena Kmieć zamordowana w Boliwii. Morderca skazany na 30 lat więzienia

Sąd w Cochabambie skazał Romualdo Mamio Dos Santosa za morderstwo 25-letniej Polki. Kobieta została kilkakrotnie ugodzona nożem. Mężczyzna przyznał się do winy. Wyjaśnił, że był pod wpływem narkotyków. Karę, bez możliwości zwolnienia, odsiedzi w więzieniu El Abra.
Share
Helena Kmieć może zostać świętą
Helena Kmieć może zostać świętąŹródło: Facebook.com, Fot: Wolontariat misyjny Salvator
d46ur1x

Helena Kmieć zginęła w nocy z 24 na 25 stycznia 2017 roku w ochronce dla dzieci. Pracowała wtedy w Cochabambie, przyleciała do Boliwii zaledwie dwa tygodnie wcześniej. To był wolontariat organizowany przez Wspólnotę Wolontariatu Misyjnego "Salvator". Wyjeżdżała na placówki w Rumunii, na Węgrzech i w Zambii.

Została pochowana w Libiążu. Mszy pogrzebowej przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Uczestniczyło w niej 2 tys.osób. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył ją Złotym Krzyżem Zasługi.

d46ur1x

30 lat za morderstwo. "Helenka Kmieć - Santo subito!"

Feralnej nocy do budynku wdarł się mężczyzna. Była druga w nocy. Helena Kmieć akurat wstała po wodę. Natknęła się na złodzieja, który akurat zamierzał ukraść z kuchni butlę z gazem. To był Romualdo Mamio Dos Santosa. Jak później zeznał, był pod wpływem narkotyków i wpadł we wściekłość. Zadał kilka ciosów nożem i uciekł. Został szybko zatrzymany przez policję.

Został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia. Informacje podał boliwijski dziennik "Opinion", ale nie wiadomo, kiedy zapadł wyrok. Wiadomo jedynie, że proces miał miejsce kilka miesięcy temu.

d46ur1x

Helena Kmieć może zostać świętą

Ksiądz z parafii, do której należała Kmieć, uważa, że będzie wyniesiona na ołtarze. - Helenka wyjechała do Boliwii w konkretnym celu, jako wolontariuszka na misję. Okoliczności jej śmierci także przemawiają za tym - mówił ks. Michał Kliś. Jeśli Kościół uznałby ją za święta, zostałaby dziewiątą kobietą wśród świętych i błogosławionych męczenników z Polski.

Kmieć jest inspiracją dla setek młodych wiernych. Poświęcono jej nawet stronę na Facebooku. W tytule obok nazwiska widnieje zdanie "męczenniczka za wiarę". Od 31 stycznia autorzy apelują: "Helenka Kmieć - Santo subito!" (święta natychmiast - z włoskiego).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Wielki bigos na prawicy". TV Trwam atakuje PiS. Scheuring-Wielgus komentuje

d46ur1x

Podziel się opinią

Share
d46ur1x
d46ur1x
Więcej tematów