Trwa ładowanie...

Polska Wikipedia nie działa. To protest przeciwko "Acta 2"

Wikipedia po polsku dziś nie działa. Zarządzający serwisem zdecydowali się na "zaciemnienie" wszystkich jego stron. Protestują w ten sposób przeciwko dyrektywie dotyczącej praw autorskich - Acta 2.0. Gdy wejdzie w życie, "otwartość" internetu może być "zagrożona".

Share
Polska Wikipedia nie działa. To protest przeciwko "Acta 2"Źródło: East News, fot: P. F. Matysiak
d3x19sv

Polska Wikipedia zdecydowała się na kontrowersyjny krok. Nikt, kto szuka dziś na niej informacji, nie znajdzie tego, co chciał. Chyba że planował zaznajomić się z tematyką nowej dyrektywy o prawach autorskich i pokrewnych. Nawet jeśli nie, to zarządzający Wikipedią chcą nas przekonać, że warto.

"5 lipca 2018 Parlament Europejski zdecyduje w głosowaniu, czy propozycję dyrektywy dotyczącej praw autorskich wystarczy procedować przez odpowiednią komisję, czy należy ją przegłosować plenarnie. Jeżeli nastąpi to pierwsze, a proponowana dyrektywa zostanie przyjęta w brzmieniu zaakceptowanym przez komisję JURI, otwartość Internetu będzie poważnie zagrożona" - czytamy w stanowisku "Społeczności Wikipedii".

Twórcy komunikatu zapewniają, że "aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci". Ich zdaniem wprowadzenie prawa uniemożliwi "dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach". Sama Wikipedia będzie więc "zagrożona".

Zobacz także Kaja Godek atakuje PiS. "Zabijanie ludzi to elemet polityki państwa"

Dyrektywa Acta 2.0 spowodowała, że polska Wikipedia nie działa

Strony Wikipedii zostały w ramach protestu "zaciemnione". W praktyce oznacza to, że gdy spróbujemy wejść na którąś z nich np. przez wyszukanie jej w wyszukiwarce, zobaczymy wpis ze stanowiskiem. Jego autorzy zachęcają również do zapoznaniem się wikipedyjną informacją o dyrektywie (nie została zaciemniona), lektury stanowiska Fundacji Wikimedia na blogu oraz do kontaktu z europosłami.

Dyrektywa dotycząca praw autorskich i pokrewnych funkcjonuje również pod krytyczną nazwą Acta 2.0. To nawiązanie do kontrowersyjnego projektu - Acta 1.0, który również mógł wpłynąć na ograniczenie swobody w internecie. Udało się go powstrzymać m.in. dzięki fali protestów na całym świecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3x19sv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x19sv
d3x19sv
Więcej tematów