PolskaPolska Wikipedia nie działa. To protest przeciwko "Acta 2"

Polska Wikipedia nie działa. To protest przeciwko "Acta 2"

Wikipedia po polsku dziś nie działa. Zarządzający serwisem zdecydowali się na "zaciemnienie" wszystkich jego stron. Protestują w ten sposób przeciwko dyrektywie dotyczącej praw autorskich - Acta 2.0. Gdy wejdzie w życie, "otwartość" internetu może być "zagrożona".

Polska Wikipedia nie działa. To protest przeciwko "Acta 2"
Źródło zdjęć: © East News | P. F. Matysiak
Magdalena Nałęcz-Marczyk

04.07.2018 | aktual.: 29.03.2022 14:32

Polska Wikipedia zdecydowała się na kontrowersyjny krok. Nikt, kto szuka dziś na niej informacji, nie znajdzie tego, co chciał. Chyba że planował zaznajomić się z tematyką nowej dyrektywy o prawach autorskich i pokrewnych. Nawet jeśli nie, to zarządzający Wikipedią chcą nas przekonać, że warto.

"5 lipca 2018 Parlament Europejski zdecyduje w głosowaniu, czy propozycję dyrektywy dotyczącej praw autorskich wystarczy procedować przez odpowiednią komisję, czy należy ją przegłosować plenarnie. Jeżeli nastąpi to pierwsze, a proponowana dyrektywa zostanie przyjęta w brzmieniu zaakceptowanym przez komisję JURI, otwartość Internetu będzie poważnie zagrożona" - czytamy w stanowisku "Społeczności Wikipedii".

Twórcy komunikatu zapewniają, że "aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci". Ich zdaniem wprowadzenie prawa uniemożliwi "dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach". Sama Wikipedia będzie więc "zagrożona".

Dyrektywa Acta 2.0 spowodowała, że polska Wikipedia nie działa

Strony Wikipedii zostały w ramach protestu "zaciemnione". W praktyce oznacza to, że gdy spróbujemy wejść na którąś z nich np. przez wyszukanie jej w wyszukiwarce, zobaczymy wpis ze stanowiskiem. Jego autorzy zachęcają również do zapoznaniem się wikipedyjną informacją o dyrektywie (nie została zaciemniona), lektury stanowiska Fundacji Wikimedia na blogu oraz do kontaktu z europosłami.

Dyrektywa dotycząca praw autorskich i pokrewnych funkcjonuje również pod krytyczną nazwą Acta 2.0. To nawiązanie do kontrowersyjnego projektu - Acta 1.0, który również mógł wpłynąć na ograniczenie swobody w internecie. Udało się go powstrzymać m.in. dzięki fali protestów na całym świecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

acta 2ueprawa autorskie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)