Trwa ładowanie...
d3f1fkx

Polska wieś czeka - czekają też europejskie pieniądze

Tylko dwa kraje kandydujące do UE - Bułgaria i Estonia - mogą korzystać, jak na razie, z unijnych pieniędzy w ramach programu pomocy dla obszarów wiejskich w Europie Środkowej (SAPARD). Komisja Europejska wezwie we wtorek kraje kandydujące, w tym Polskę, aby wzmogły wysiłki w przygotowaniach do realizacji programu.

d3f1fkx
d3f1fkx

W 2001 roku Unia już drugi rok z rzędu przydzieliła na SAPARD ponad pół miliarda euro, w tym około 170 mln euro dla Polski - ale na razie tylko Bułgaria i Estonia uzyskały od Komisji tzw. akredytację swoich agencji płatniczych, czyli potwierdzenie gotowości instytucji wyznaczonych do wypłaty pieniędzy i kontroli ich wykorzystania.

Stan przygotowań do realizacji SAPARD w 10 krajach kandydujących z Europy Środkowej zawarto w sprawozdaniu za rok 2000, które zostanie zatwierdzone przez Komisję Europejską i opublikowane we wtorek. W przeddzień urzędnicy organu wykonawczego Unii ostrzegali nieoficjalnie, że kilku innych kandydatów może nie zdążyć uzyskać akredytacji w tym roku.

Najbardziej opóźnione są Rumunia i Węgry - ale i Polska, w przyszłości w największym stopniu korzystająca z SAPARD, musi się bardzo śpieszyć, żeby ujrzeć w tym roku pierwsze środki odblokowane przez Unię w ramach nowego programu.

W Polsce rolę agencji płatniczej będzie spełniała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ze swoimi 16 oddziałami regionalnymi. Polska zakończyła proces tzw. wewnętrznej akredytacji, choć Ministerstwo Finansów jeszcze formalnie nie udzieliło agencji swojej akredytacji i nie zgłosiło jej gotowości do poddania się kontroli Komisji Europejskiej. We wtorek i środę odbędą się w Brukseli konsultacje w tej sprawie.(ck)

d3f1fkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f1fkx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj