Trwa ładowanie...
polska

Polska większa niż przed rokiem. GUS wyjaśnia, dlaczego

Polski przybywa. To nie żart, a wniosek, jaki można wysnuć z komunikatu GUS. W porównaniu z poprzednim rokiem powierzchnia naszego kraju powiększyła się o 1643 hektary.

Share
Polska większa niż przed rokiem. GUS wyjaśnia, dlaczego
Źródło: flickr.com, fot: ESA
d2bphd5

Jak wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny, wiąże się to z wejsciem w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 2017 r. Zakłada ono wytyczenie szczegółowego przebiegu linii podstawowej, zewnętrznej granicy morza terytorialnego, a przede wszystkin zewnętrznej granicy strefy przyległej Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiana dotyczy głównie województwa pomorskiego. Główny Urząd Geodezji i Kartografii obliczył, że jego powierzchnia wzrosła o 1159 ha. 904 ha przybyły powiatowi puckiemu, a 255 nowodworskiemu. Aż o 484 "urosło" miasta na prawach powiatu Świnoujście. Jeśli chodzi o poszczególne gminy, decyzja rządu najbardziej powiększyła Władysławowo (297 ha), Kroków (266 ha), Jastarnię (218) czy Hel (123 ha).

Zobacz także: "Trump może oddać Putinowi Ukrainę lub bezpieczeństwo Europy Wschodniej"

Jak informuje GUS, przyrost powierzchni Polski spowodował wzrost powierzchni miast o 1045 ha i terenów wiejskich o 598 ha. "Prace obliczeniowe będą kontynuowane" - zapowiedziano. Ostatnio powierzchnia Polski była aktualizowana w 2006 roku.

Jej zmiany wynikają z coraz dokładniejszych metod pomiarowych, a także z faktu, że część granic kraju jest mało stabilna. Linia brzegowa Polski cały czas ulega zmianom w wyniku erozji. Dzieje się tak również z granicami lądowymi - znaczna część granic Polski przebiega rzekami, wzdłuż ich głównego nurtu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2bphd5

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bphd5
d2bphd5
Więcej tematów