Trwa ładowanie...
dmq46kl

Białoruś sprawdza obronę granicy z Polską. Mińsk: działania specjalne

Duże manewry białoruskiej armii przy polskiej granicy. W działaniach uczestniczy ponad tysiąc żołnierzy oraz pogranicznicy. Celem ćwiczeń jest sprawdzenie współdziałania formacji podczas konfliktu zbrojnego w regionie i zagrożenia granic Białorusi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Resort obrony Białorusi zapowiada działania specjalne, mające za zadanie wzmocnienie granicy państwowej
Resort obrony Białorusi zapowiada działania specjalne, mające za zadanie wzmocnienie granicy państwowej (mil.by)
dmq46kl

W symulacji obrony ziemi brzeskiej bierze udział 19 Gwardyjskiej Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej - podaje belsat.eu. Działania prowadzone są m.in na poligonie Obóz Leśnowski pod Baranowiczami. Żołnierze wykorzystują m.in. 34 czołgi, 50 pojazdów opancerzonych, 15 dział i zestawy artylerii rakietowej.

"Podczas manewrów będą prowadzone działania specjalne, mające za zadanie wzmocnienie odcinka granicy państwowej wspólnie z pododdziałami służby pogranicznej" - informuje biuro prasowe białoruskiego resortu obrony.

Ministerstwo zaznacza, że scenariusz ćwiczeń obronnych zakłada warunki "napiętej sytuacji, która szybko ulega zmianie”. Nie sprecyzowano, jaki wariant zagrożenia na granicy z Polską jest brany pod uwagę.

dmq46kl

*Zobacz także: Anteny czy instalacje odgromowe? Sprawdzamy prawdomówność kurii *

Manewry potrwają do piątku, a ruchami wojsk kieruje osobiście zastępca ministra obrony Białorusi gen. Siergiej Patapienka.

To kolejne manewry przy granicy z Polską

Jak zauważa Biełsat, trzy tygodnie temu w tym samym regionie ćwiczyli białoruscy i rosyjscy spadochroniarze. W okolice Brześcia przyjechali wtedy żołnierze 76. Gwardyjskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej Wojsk Powietrznodesantowych z Pskowa. To jednostka, która brała udział w aneksji Krymu i uczestniczyła w walkach w Donbasie.

Z kolei na przełomie marca i kwietnia prezydenta Aleksandr Łukaszenka zarządził ćwiczebną mobilizację Sił Zbrojnych. W ramach sprawdzania gotowości bojowej m.in. utworzono samodzielną brygadę zmechanizowaną, która także ćwiczyła na poligonie Obóz Leśnowski. Po raz pierwszy w historii Białorusi zmobilizowano wówczas kobiety.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dmq46kl

Podziel się opinią

Share

dmq46kl

dmq46kl
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów