Polska w programie Nuclear Sharing? Prezydent zaprasza premiera
- Wystosowałem dzisiaj zaproszenie do pana premiera Donalda Tuska na 1 maja przed południem do Pałacu Prezydenckiego. Mam nadzieję omówić z premierem kwestię Nuclear Sharing (…), ale też kwestię zbliżającej się polskiej prezydencki w UE - przekazał w czwartek prezydent Andrzej Duda.
Duda tym samym odniósł się do słów Tuska, który skomentował propozycję prezydenta.
- Jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników, żeby rozlokować broń nuklearną w ramach Nuclear Sharing także i na naszym terytorium, aby umocnić bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, to jesteśmy na to gotowi - powiedział prezydent w wywiadzie dla dziennika "Fakt".
Tusk stwierdził, że czeka na spotkanie z Andrzejem Dudą. - Czekam z niecierpliwością na spotkanie z panem prezydentem Dudą, bo ta sprawa dotyczy wprost i bardzo jednoznacznie polskiego bezpieczeństwa. I musiałbym dobrze zrozumieć intencje pana prezydenta - przekazał.
Nuclear Sharing. Prezydent zwrócił się do Tuska
- Jak państwo wiecie, w czasie mojej obecności w Stanach Zjednoczonych, kiedy rozmawiałem z dziennikarzami, pojawiła się kwestia programu Nuclear Sharing i ewentualnego udziału Polski w tym programie (...). Pan premier Donald Tusk powiedział wtedy, że będzie chciał ze mną rozmawiać. Ja oczywiście jestem na to gotowy -zadeklarował Duda w czwartek w Sejmie.
Przypomniał, że 1 maja przypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. - Wystosowałem dzisiaj zaproszenie do pana premiera Donalda Tuska na 1 maja przed południem do Pałacu Prezydenckiego. Mam nadzieję omówić z panem premierem zarówno kwestię Nuclear Sharing (...), ale też kwestię zbliżającej się polskiej prezydencji w UE - powiedział prezydent.
Jak dodał, "ma nadzieję na dobre spotkanie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: trzeba "wyszarpać" broń jądrową dla Polski? "Na tym polega polityka"
Głowice jądrowe w Polsce? Dyskusja o Nuclear Sharing?
Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni jądrowej.
Od listopada 2009 r. w ramach Nuclear Sharing amerykańska broń jądrowa znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.
Przeczytaj też:
Źródło: WP Wiadomości