PolskaPolska-UE: parlamentarzyści optymistami

Polska-UE: parlamentarzyści optymistami

Parlamentarzyści Polski i Unii Europejskiej są w pełni zgodni w kwestii terminów zakończenia negocjacji i wejścia Polski do Wspólnoty w 2004 roku.

W Brukseli zakończyło się we wtorek XVI posiedzenie Komisji Wspólnej Sejmu i Parlamentu Europejskiego. Po raz pierwszy wystąpili na tym forum przedstawiciele sejmowej opozycji.

Zdaniem Józefa Oleksego, który przewodniczył polskiej delegacji, 2-dniowa dyskusja pokazała, że kalendarz rozszerzenie i wejście Polski do Unii w 2004 nie budzi już kontrowersji.

Nie udało się natomiast wprowadzić do rezolucji końcowej wniosku, by Polacy byli pełnoprawnymi uczestnikami konferencji na temat przyszłości Unii, która rozpocznie się w lutym i będzie miała przygotować Wspólnotę do funkcjonowania w poszerzonym składzie. Przyznano nam jedynie status obserwatorów. Oleksy uważa jednak, że powinniśmy dalej walczyć o zmianę tej decyzji.

Z inicjatywy przedstawicieli sejmowej opozycji, w końcowej rezolucji znalazły się zapisy o tym, że przyszła Unia Europejska ma sprzyjać utrzymywaniu tożsamości narodowej i że należy zwrócić uwagę na ujemne saldo w wymianie handlowej między Polską a Unią.

Nie przeszedł natomiast wniosek Prawa i Sprawiedliwości, by wykreślić sformułowanie - wprowadzone do rezolucji przez unijnych deputowanych - że trzeba poprawić warunki więziennictwa w Polsce. (reb)

uepolskazakończenie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)