Trwa ładowanie...

Polska szczepionka na COVID? "Jest za późno"

Nie mamy szans na rodzimą szczepionkę na koronawirusa. Jego wdrożenie to koszt nawet kilkuset milionów złotych, a na rynku pojawiłby się i tak za późno - ocenia "Dziennik Gazeta Prawna".
Share
Szczepionka na COVID z Polski? "Nie ma szans"
Szczepionka na COVID z Polski? "Nie ma szans"Źródło: PAP
d3b22a7

Dużo się słyszy w ostatnim czasie o możliwości produkcji polskiej szczepionki na koronawirusa. O takich inicjatywach mówił sam premier Mateusz Morawiecki. - Polskie firmy również chcą zaangażować się w proces wytwarzania szczepionki - powiedział w wywiadzie dla PAP. Dodał, że konieczne jest zainwestowanie w budowę fabryk lub linii produkcyjnych i jesteśmy na to przygotowani.

Jak jednak ocenia "Dziennik Gazeta Prawna", jest to niemożliwe. Gazeta wylicza, że przede wszystkim koszt takiej produkcji jest ogromny.

Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) szacuje, że uruchomienie linii produkcyjnych to kilkadziesiąt, a nawet kilkaset milionów złotych.

d3b22a7

Szczepionka na COVID. "Zbyt późno"

Kopeć zwraca też uwagę na czas. "Na specjalistyczny sprzęt od producenta czeka się od sześciu do dziewięciu miesięcy. Następnie sprzęt trzeba zwalidować i zakwalifikować, co trwa kolejne trzy do sześciu miesięcy" - wyjaśnia.

Wynika z tego, że produkcja mogłaby ruszyć najwcześniej za rok, a to zdecydowanie zbyt późno.

"Podsumowując: polski preparat kosztowałby masę pieniędzy i wszedł na rynek bardzo późno, co oznaczałoby, że nie znalazłby nabywców. W końcu wszyscy, których na to stać, już obkupili się w dostępne preparaty albo te, które niebawem trafią na rynek. A skoro nie znalazłby nabywców, to nie zarobiłby na siebie" - argumentuje "DGP".

d3b22a7

Szczepionka na COVID. 40 mln zł na produkcję

Tymczasem, jak informuje money.pl, polska spółka biotechnologiczna Mabion dostanie od Polskiego Funduszu Rozwoju 40 mln zł na produkcję szczepionki na COVID-19. Mabion współpracuje z amerykańską firmą Novavax, która właśnie rejestruje swój preparat.

"Recepta na kryzys" PO. Włodzimierz Czarzasty nie zostawił suchej nitki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3b22a7

Podziel się opinią

Share
d3b22a7
d3b22a7
Więcej tematów