Kontrole na granicy z Niemcami? Reakcja rządu. "Boimy się"
Polska rozważa kontrole na granicy polsko-niemieckiej - ogłosił rzecznik rządu Piotr Müller. Przekonywał, że rząd w Warszawie obawia się ruchu migrantów z Włoch. Niemcy zapowiedziały wcześniej szersze kontrole na granicy z Polską i Czechami.
Portal Politico podał, że Niemcy chcą wprowadzić kontrole na granicy z Polską. Decyzja ma zostać podjęta w środę. - Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser ogłosi tymczasowe kontrole na granicach Niemiec z Polską i Czechami, próbując ograniczyć napływ osób ubiegających się o azyl - powiedział Politico niemiecki urzędnik.
Według informacji Interii, Faeser zamierza ogłosić swoją decyzję w środę o godz. 13.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polityka migracyjna. "Poza jakąkolwiek kontrolą"
Polska rozpocznie własne kontrole?
Wszystko wskazuje na to, że także Polska zamierza podjąć podobne działania. Rząd jest zaniepokojony wzrostem nielegalnej migracji.
- Obawiamy się, że lada moment pojawi się ruch z kierunku Włoch. Dlatego też rozważamy pewne kontrole na granicy polsko-niemieckiej po swojej stronie, bo boimy się tego ruchu, który pojawi się z Włoch - mówił w rozmowie z Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.
Wcześniej straż graniczna wprowadziła na granicy polsko-słowackiej stałe i doraźne kontrole busów oraz innych pojazdów, które mogą przewozić migrantów.
- Od kilku tygodni obserwujemy wzrost liczby cudzoziemców, którzy podróżują szlakiem bałkańskim przez Polskę do Niemiec. Zwłaszcza na odcinku granicy ze Słowacją liczba nielegalnych imigrantów wzrosła. Łącznie na obu odcinkach południowej granicy, czyli z Czechami i Słowacją ta liczba wzrosła prawie siedmiokrotnie - mówiła rzeczniczka straży granicznej Anna Michalska.
"Die Welt" donosi o azylantach z polskimi wizami. "Rosnący trend"
Z dokumentu, opartego o informacje Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF), wynika, że od stycznia 2021 roku do maja 2023 roku wniosek o azyl w Niemczech złożyło 1230 osób, które otrzymały wcześniej wizę wydaną przez Polskę. W 2021 roku były to 273 osoby, w 2022 roku - 606 osób, a od stycznia do maja 2023 roku - 351 osób - czytamy.
Czytaj więcej: