Polska prezydencja w UE. Sondaż wskazuje szanse na współpracę polityczną
Polska objęła prezydencję w UE, co wywołało dyskusje o współpracy rządu, prezydenta i opozycji. Sondaż SW Research, przeprowadzony dla rp.pl pokazuje, że Polacy są podzieleni w tej kwestii. Czy polityczne siły zdołają się zjednoczyć?
Polska rozpoczęła swoją prezydencję w Unii Europejskiej 1 stycznia 2025 roku, przejmując ją od Węgier. Hasło przewodnie to "Bezpieczeństwo, Europo", co odzwierciedla aktualne wyzwania geopolityczne.
W uroczystej inauguracji polskiego półrocza na czele UE w zeszły piątek uczestniczył przewodniczący Rady Europejskiej António Costa. Podczas inauguracji Donald Tusk podkreślił znaczenie silnej Europy w obliczu obecnych zagrożeń.
Polska prezydencja. Polacy wierzą we wspólne wysiłki premiera i prezydenta
Uczestnicy badania odpowiadali na pytanie "Czy Pani/Pana zdaniem możliwa jest współpraca rządu, prezydenta i opozycji w działaniach związanych z polską prezydencją w Unii Europejskiej?"
Sondaż SW Research dla rp.pl ujawnia, że 44,2 proc. Polaków wierzy w możliwość współpracy politycznej w ramach prezydencji. Sceptycznych jest 39,5 proc. respondentów. Tylko 13,4 proc. jest innego zdania, a 16,3 proc. nie ma żadnej opinii na ten temat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Samolot rozbił się w Brazylii. Moment katastrofy nagrała kamera
Ankieterzy zwracali uwagę na wiek badanych oraz ich wykształcenie. Okazało się, że w pojednanie i wspólne wysiłki prezydenta i rządzącej koalicji wierzą młodsi wyborcy. Wśród osób do 24. roku życia aż 67,3 proc. ma optymistyczną wizję takiej kooperacji. Tylko 13,4 proc. wątpi w sukces, a 19,3 proc. nie ma zdania.
Mniej podzieleni w tej sprawie są ludzie z wyższym wykształceniem. 45,2 proc. jest zdanie, że ośrodki władzy dojdą do porozumienia, 43 proc. wątpi w to.
38, 5 proc. osób z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym jest przekonanych, że polska prezydencja spoi rządzących i prezydenta, a 21,4 proc. nie ma wiary w to. W tej grupie stosunkowo dużo respondentów - 40,1 proc. - nie ma co do tej sprawy żadnego zdania.
Przeczytaj również: Podziemne miasto rakietowe. Iran publikuje pierwsze nagranie
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 7-8 stycznia 2025 roku. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.
Źródło: rp.pl