Polska pogrążona w żałobie po śmierci górników
Po śmierci 23 górników, którzy zginęli w kopalni "Halemba", w Polsce ogłoszona została żałoba narodowa. Odwołano wiele imprez kulturalnych i sportowych. Opuszczono do połowy masztów flagi narodowe, w wielu miejscach wystawiono księgi kondolencyjne. W intencji zmarłych i ich bliskich odprawiane są msze święte. Rodzinom udzielana jest pomoc materialna.
Ogłoszona przez prezydenta żałoba narodowa obowiązuje od czwartku, od godz. 10.00, do soboty włącznie. W wielu miejscach w kraju wystawiono księgi kondolencyjne, m.in. w Pałacu Prezydenckim. Wpisać można się także do ksiąg kondolencyjnych m.in. na stronach internetowych Krakowa, Warmii i Mazur, Gdańska.
Na znak żałoby flagi narodowe zostały opuszczone do połowy masztu lub przepasane kirem. Uczyniono tak również na wszystkich polskich okrętach, we wszystkich bazach i jednostkach Marynarki Wojennej od Świnoujścia do Gdyni.
W instytucjach, urzędach i szkołach minutą ciszy uczczono pamięć o zabitych górnikach.
W kraju organizowana jest pomoc finansowa dla rodzin ofiar katastrofy w rudzkiej kopalni. 100 tys. zł przekazał w czwartek z budżetu miasta prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zadeklarował przekazanie 120 tys. zł; zaprosił także do Gdańska na ferie zimowe lub na letnie wakacje dzieci z poszkodowanych górniczych rodzin. Pełniący funkcję prezydenta stolicy Kazimierz Marcinkiewicz także zadeklarował pomoc finansową oraz przyjęcie na ferie zimowe dzieci zabitych górników. W Krakowie PCK zbiera pieniądze, w Lublinie Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Msze święte oraz nabożeństwa w intencji górników, którzy stracili życie oraz ich rodzin, odprawiane są w całym kraju, m.in. w czwartek o godz. 15.30 na Jasnej Górze, w piątek w Kościele Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu, w sobotę w Lublinie, celebrowana przez abpa Józefa Życińskiego; uczestniczyć w niej będą m.in. górnicy z kopalni "Bogdanka".
Do rodzin zmarłych górników płyną kondolencje. Przekazał je m.in marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Uczyniła to także Finlandia, która przewodniczy w tym półroczu pracom UE. Ministrowie ds. energii, którzy spotykają się tego dnia w Brukseli, pamięć górników uczcili minutą ciszy. Część polityków w Polsce oficjalnie przerwała prowadzenie kampanii wyborczej przed drugą turą wyborów samorządowych.
Zostało odwołanych wiele imprez kulturalnych, m.in. koncerty i spektakle teatralne. Zamknięto także niektóre kina. W Warszawie odwołano wszystkie imprezy o charakterze rozrywkowym organizowane przez instytucje podległe miastu.
Na Śląsku imprezy kulturalne odwoływane są niemal we wszystkich miastach regionu. W związku z żałobą odwołane zostało oficjalne otwarcie trzech wielkich inwestycji w dawnych hutach Florian, Cedler i Katowice koncernu hutniczego Mittal Steel Poland.
W Szczecinie artyści wykonają "Requiem" W.A. Mozarta - poświęcone pamięci górników poległych w kopalni "Halemba".
Minister sportu Tomasz Lipiec zaapelował do organizatorów imprez sportowych o odwołanie wszystkich zawodów na czas żałoby. Na inny termin przełożone zostały m.in. mecze piłkarskiego Pucharu Ekstraklasy, lig siatkarskich oraz ligi hokejowej. Odbędą się natomiast imprezy o charakterze międzynarodowym.