Trwa ładowanie...
d14aju9

Polska otrzyma nowe dokumenty ws. Katynia

We wrześniu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekaże polskiemu Instytutowi Pamięci Narodowej protokoły, potwierdzające celowe niszczenie przez władze byłego ZSRR dokumentów w sprawie zbrodni katyńskiej - poinformował wicedyrektor pionu archiwalnego SBU Serhij Kokin.

d14aju9
d14aju9

- Będą to elektroniczne kopie dokumentów, świadczące o tym, jak energicznie dążono do ukrycia śladów zbrodni katyńskiej. Zawierają one również nazwiska osób, które za tym stały - powiedział.

Zdaniem Kokina dokumenty, które Ukraina przekaże Polsce, nie wniosą wiele nowego do badań nad zbrodnią katyńską, mogą jednak dać wyobrażenie, jak działał sowiecki aparat bezpieczeństwa w tej sprawie.

Kto tuszował zbrodnię?

Protokoły z niszczenia dokumentów pochodzą z lat 1956-1962. Wynika z nich wyraźnie, że polecenie zatarcia śladów po zbrodni wydano w Moskwie. Tam także działający wówczas na Ukrainie funkcjonariusze aparatu bezpieczeństwa ZSRR przesyłali raporty w tej sprawie.

Mianem zbrodni katyńskiej określa się wymordowanie przez sowieckie NKWD ponad 22 tysięcy polskich oficerów i cywilów wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 r.

Wśród nich 15 tysięcy stanowili więźniowie obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. NKWD rozstrzeliwało ich wiosną 1940 roku w Katyniu i w Kalininie (dziś - Twer) oraz w Charkowie i Bykowni na Ukrainie. Ogółem ukraińska część listy katyńskiej liczy niemal 3,5 tys. osób. Nadal poszukiwane są mogiły ok. 7 tys. osób.

Jarosław Junko

d14aju9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14aju9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj