Polska oddaje hołd żołnierzom antykomunistycznego podziemia
1 marca po raz trzeci obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jest to święto państwowe. Ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu.
01.03.2013 | aktual.: 01.03.2013 10:25
Pod nazwą "Żołnierze Wyklęci" kryje się wiele tysięcy osób zrzeszonych w różnych organizacjach, jak: Narodowe Siły Zbrojne po 1944 roku, Wolność i Niezawisłość czy Armia Krajowa Obywatelska.
Święto jest obchodzone 1 marca, w rocznicę stracenia przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kilku członków kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", w 1951 roku.
Tegoroczne uroczystości związane ze świętem trwają kilka dni i odbywają się w wielu miastach w kraju, przy czym główne zaplanowano w Warszawie. Tu między innymi, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się apel poległych, a w miejscach upamiętniających walkę żołnierzy podziemia zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.
Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony dwa lata temu przez parlament specjalną ustawą, podpisaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Projekt ustawy złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński.
"Żołnierze Wyklęci" walczyli w niepodległościowym i antykomunistycznym podziemiu w latach 1944-1963. Ostatni z nich - Józef Franczak pseudonim "Lalek" z oddziału kapitana Zdzisława Brońskiego pseudonim "Uskok", zginął w obławie pod Piaskami w Lubelskiem, blisko 20 lat po zakończeniu działań wojennych, 21 października 1963 roku. Ale nadal wielu członków podziemia tkwiło w więzieniach. Na przykład Andrzej Kiszka "Dąb" z Narodowego Zjednoczenia Wojskowego został zwolniony dopiero w 1971 roku, za rządów Edwarda Gierka.
Uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych
W Warszawie i w wielu innych miastach Polski odbędą się uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych. W stolicy z inicjatywy Kancelarii Prezydenta złożone zostaną kwiaty na Wojskowych Powązkach na kwaterze "Ł", gdzie w bezimiennych mogiłach spoczywają żołnierze zamordowani w więzieniu przy Rakowieckiej. Natomiast o 12.00 przedstawiciele Kancelarii złożą kwiaty pod murami tego więzienia.
Z kolei o 13.00 z inicjatywy Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odbędzie uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W uroczystości weźmie udział między innymi minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.
Zarazem z inicjatywy Społecznego Komitetu Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie w 20. miejscach zostaną upamiętnieni bohaterowie walki z komunistami. Obchody zaczną się 12.00 przy byłym Sowieckim Trybunale Wojennym, przy ulicy 11 Listopada 68. Zostanie tam poświęcona tablica pamiątkowa. Następnie o 14.30 zostaną złożone wieńce przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych przy ulicy Pirenejskiej. O 16.00 uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową upamiętniającą rotmistrza Witolda Pileckiego w Alei Wojska Polskiego 40. Natomiast o 17.30 na Cmentarzu Powązkowskim przy Pomniku Męczenników Terroru Komunistycznego kwatera Ł ("Łączka”), zostanie oddany hod ofiarom zbrodni komunistycznych.
Główna uroczystość rozpocznie się o 19.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Odczytany zostanie wtedy Apel Poległych, następnie uczestnicy uroczystości wyruszą do Archikatedry świętego Jana niosąc zdjęcia żołnierzy zamordowanych przez komunistów.