Trwa ładowanie...
d47538q
polska
11-09-2007 16:05

Polska objęła prezydencję w Grupie G6

Polska objęła prezydencję w Grupie G6, do której należy sześć największych krajów Unii Europejskiej. Będzie ją sprawować do końca 2007 r - poinformowało MSWiA.

d47538q
d47538q

W drugiej połowie października ministrowie spraw wewnętrznych Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Hiszpanii i Polski mają spotkać się w Sopocie.

Zgodnie z przyjętą formułą, kraj sprawujący przewodnictwo w grupie ma podejmować działania w priorytetowych w swojej ocenie obszarach na forum UE. Dla Polski - jak zaznaczyło MSWiA w komunikacie - takimi priorytetami są wejście nowych krajów UE do układu Schengen (co ma nastąpić pierwszego stycznia 2008 r.) oraz m.in. zwalczanie handlu ludźmi i przeciwdziałanie nielegalnej imigracji.

Polska uczestniczy w pracach Grupy G6 od marca 2006 r. Za włączeniem jej do niej opowiadał się m.in. federalny minister spraw wewnętrznych Niemiec Wolfgang Schauble.

Ministrowie państw Grupy G6 spotykają się raz na pół roku w kraju aktualnie sprawującym prezydencję. Spotkania te służą prezentacji stanowisk poszczególnych krajów, dyskusji nad nimi i wymianie poglądów.

W ramach grupy spotykają się także eksperci, co ma pozwolić na zacieśnienie współpracy. Polscy specjaliści są m.in. w grupach roboczych zajmujących się problematyką readmisji i kontroli materiałów wybuchowych. Polska razem z Wielką Brytanią ma też ogrywać wiodącą rolę w ustanawianiu wspólnych zespołów dochodzeniowo-śledczych do spraw handlu ludźmi.

d47538q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47538q
Więcej tematów