Polska niewiele dostanie od USA?
Konferencja prasowa prezydenta
Kwaśniewskiego z Bushem w Białym Domu pokazała najważniejszą
rzecz - Polska nie ma lobby w Stanach Zjednoczonych - powiedział
Alex Storożyński, redaktor naczelny nowojorskiej gazety "amNew
York", laureat nagrody Pulitzera. To było bardzo widoczne -
zaznaczył Storożyński.
Dopóki nie będą zatrudnione osoby, które będą wywierały nacisk na Kongres i prezydenta, to będą takie odpowiedzi, jak te na konferencji prasowej. Bo co powiedział Bush w sprawie wiz? No, słuchaj, ja Kongres poproszę, ale nie wiadomo, czy mnie posłuchają". To znaczy, że Polska niewiele dostanie - ocenił Alex Storożyński.
Redaktor naczelny "amNew York" przypomniał, że już jesienią ubiegłego roku w czasie spotkania liderów Polonii nowojorskiej z ówczesnym szefem polskiej dyplomacji Włodzimierzem Cimoszewiczem w konsulacie generalnym RP na Manhattanie, postulowano zatrudnienie profesjonalnych lobbystów, którzy pracowaliby na rzecz Polski w Waszyngtonie.
Powiedzieliśmy, że wiele państw wykorzystuje silny lobbying w Waszyngtonie do załatwiania swoich spraw. Dla Egiptu np. pracuje 100 profesjonalnych lobbystów, podobnie dla Turcji i Izraela. I to pokazuje, dlaczego te państwa dostają pomoc, idącą corocznie w miliardy dolarów - mówił Storożyński.
Również Polonia musi wywierać nacisk na Kongres i prezydenta. Ale ona oczekuje na jakiś pomysł, informację, czego Polska dokładnie chce, czego ojczyzna sobie życzy od Polonii - podkreślił.
"AmNew York" - popularna gazeta poranna w metropolii nowojorskiej - wielokrotnie w ubiegłym roku w komentarzach redakcyjnych i artykułach postulowała zniesienie wiz dla Polaków, a także podkreślała zasługi Polski i polskich żołnierzy w walkę o wolność. Według badań Scarborough Research, dziennie "amNew York" dociera do blisko pół miliona nowojorczyków. Większość z nich - 65% - to tzw. "białe kołnierzyki", czyli menedżerowie, urzędnicy i biznesmeni. Gazeta konkuruje z takimi tytułami jak "Daily News", "New York Times" czy "New York Post".
Alex Storożyński otrzymał prestiżową amerykańską nagrodę Pulitzera w 1999 roku w kategorii komentarzy redakcyjnych.
Paweł Maciąg