Trwa ładowanie...

Jest weto z Polski. Nie będzie przekazania Ukrainie baterii Patriot

"Na miejsce baterii amerykańskiej trafi bateria z innej części świata. Polska nie zgodziła się na przekazanie polskiej baterii. Polskie patrioty bronią polskiego nieba i to się nie zmieni" - przekazał wiceszef MON Cezary Tomczyk.

Jest weto z Polski. Nie będzie przekazania Ukrainie baterii PatriotJest weto z Polski. Nie będzie przekazania Ukrainie baterii PatriotŹródło: Getty Images, X
d3h2cor
d3h2cor

Jak wynika z komunikatu wiceszefa Ministerstwa Obrony Narodowej Cezarego Tomczyka, Polska nie zgodziła się na przekazanie polskiej baterii. "Na miejsce baterii amerykańskiej trafi bateria z innej części świata. Polskie patrioty bronią polskiego nieba i to się nie zmieni" - zapewnił polityk.

Wcześniej w czwartek, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera powiedział, że amerykańskie wyrzutnie przeciwlotnicze Patriot stacjonujące w Polsce nie powinny być przekazywane na Ukrainę. - Poprosiłem o rozmowę z moim odpowiednikiem w USA Jake'em Sullivanem - powiedział Siewiera, odnosząc się do doniesień amerykańskich mediów w tej sprawie.

"The New York Times" w środę poinformował, że prezydent USA Joe Biden miał zatwierdzić przekazanie Ukrainie kolejnego systemu przeciwlotniczego Patriot, który miałby pochodzić od amerykańskich wojsk w Polsce. W Polsce stacjonuje obecnie bateria amerykańskich Patriotów, która m.in. ochrania logistyczny hub w Rzeszowie, przez który trafia na Ukrainę duża część pomocy sprzętowej. Amerykański dziennik nie sprecyzował, czy chodzi o całą baterię (8 wyrzutni z radarami i innym sprzętem), czy tylko jakieś jej elementy.

d3h2cor

Zełenski apelował o baterie. Kluczowe do obrony nieba

W ostatnich miesiącach ukraińskie władze wielokrotnie apelowały do zachodnich partnerów, by wsparli ukraińskie siły zbrojne kolejnymi systemami przeciwlotniczymi - w tym zwłaszcza bateriami Patriot - w celu zapewnienia ochrony ukraińskiej armii, miastom i infrastrukturze, regularnie atakowanych przez Rosjan. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w kwietniu mówił, że Ukraina dla skutecznej obrony lotniczej potrzebuje co najmniej 7 dodatkowych baterii Patriot.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowne nagranie z mostu Krymskiego. Rosjanie stawiają barykady

Jak dotąd USA wysłały na Ukrainę jeden system Patriot. W ostatnich tygodniach przekazanie potrzebnego sprzętu zadeklarowały m.in. Holandia i Niemcy. Polski premier Donald Tusk zapowiedział w kwietniu, że nie ma możliwości, by Polska przekazała baterię Patriotów Ukrainie. Polska jest bowiem dopiero na etapie wdrażania tych systemów do sił zbrojnych - pierwsze dwie baterie mają osiągnąć gotowość operacyjną do końca b.r. Natomiast kolejne 6 zamówionych baterii zacznie docierać do Polski dopiero od 2026 roku. Operacyjna bateria Patriotów w Polsce należy do sił USA; jej zadaniem jest m.in. ochrona logistycznego hubu w Rzeszowie.

d3h2cor
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3h2cor
Więcej tematów