SpołeczeństwoPolska nie odwoła się od orzeczenia Trybunału ws. etyki

Polska nie odwoła się od orzeczenia Trybunału ws. etyki

Radio TOK FM dowiedziało się, że Polska nie odwoła się od orzeczenia Trybunału w Strasburgu w sprawie lekcji etyki. Decyzja taka zapadła w MSZ po konsultacjach z ekspertami resortu edukacji.

15.09.2010 | aktual.: 15.09.2010 16:43

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał w czerwcu, że brak możliwości wyboru etyki zamiast religii narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka.

MSZ podjęło decyzję o rezygnacji z odwołania od orzeczenia Trybunału po rozmowach z ekspertami ministerstwa edukacji, którzy zasugerowali, aby takiego odwołania nie składać. Rzecznik MEN Grzegorz Żurawski wyjaśnił, że orzeczenie Trybunału nie podważało obowiązujących w Polsce przepisów, które gwarantują każdemu chętnemu uczniowi udział w zajęciach etyki. - Trybunał wskazał jedynie na nieprawidłowości w stosowaniu tego prawa przez szkoły i samorządy, które są zobligowane do zapewnienia zajęć wszystkim chętnym - dodał.

Skargę do Trybunału złożyli w 2002 roku Urszula i Czesław Grzelakowie z Wielkopolski. Twierdzili, że ich syn Mateusz nie miał możliwości uczęszczania na lekcje etyki, a także że był dyskryminowany przez szkołę i innych uczniów, gdyż nie chodził na religię. W czasie, kiedy inni uczniowie byli na lekcji, chłopiec nie miał też zapewnionej opieki - napisali w skardze rodzice. Zwracali też uwagę, że syn dwukrotnie zmieniał szkołę.

W ocenie Grzelaków doszło do naruszenia art. 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, gwarantującego wolność myśli, sumienia i wyznania, a także art. 2 protokołu 1 Konwencji, gwarantującego prawo do edukacji. Opinię przyjaciela sądu skierowała w tej sprawie do Trybunału Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Z danych MEN wynika, że w roku szkolnym 2009/2010 w szkołach uczyło 31 tys. nauczycieli religii i 828 nauczycieli etyki. Liczba szkół, w których uczyło się religii wynosiła 27 tys., a liczba uczniów, którzy uczą się w tych szkołach wynosiła 4,9 mln. Liczba szkół, gdzie prowadzone były lekcje etyki to 887, a liczba uczniów uczących się w tych szkołach to 250 tys. Liczba szkół, w których nie było ani lekcji etyki, ani lekcji religii, to 10 tys.

Źródło artykułu:PAP
etykamsztrybunał
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (62)