Polską misję w Czadzie zaatakowała lamblioza
Co piąty żołnierz, który powrócił z oenzetowskiej misji w Czadzie, uskarża się na ból brzucha - podaje "Gazeta Wyborcza". Polski kontyngent zaatakowała lamblioza - choroba pasożytnicza jelita cienkiego wywoływana przez pierwotniaki z gatunku Lamblia intestinalis, które są w miejscowej wodzie. Informacje te w TVN24 potwierdza Robert Rochowicz, rzecznik resortu obrony narodowej.
Podczas badań laboratoryjnych, które przeprowadził lekarz na miejscu, stwierdzono zakażenie lambliozą. Jest to choroba pasożytnicza jelita cienkiego wywołana przez cysty, które przenoszone są wraz z kałem do wody. Żeby się nią zakazić, trzeba połknąć cysty. Nieleczona może powodować powikłania w układzie odpornościowym.
- Tym, u których ta choroba uwidoczniła się w Czadzie, podano leki. Kuracja jest dość prosta, bo przez kilka dni podaje się leki, które niszczą pasożyty w organizmie człowieka. Po kuracji żołnierze są wyleczeni i nie ma zagrożenia dla ich zdrowia - mówi w TVN24 Rochowicz.
- Woda do picia jest butelkowana. Problem jest z wodą używaną do mycia. Jeśli przez przypadek dostanie się do układu pokarmowego, to wtedy jest sytuacja zagrożenia. - Jest zalecenie, by twarz i zęby myć wodą butelkowaną - poinformował Rochowicz.
Rzecznik zapewnił, że zarówno woda, jak i stan zdrowia żołnierzy są monitorowane.
Polski kontyngent w Czadzie liczy w tej chwili ok. 300 żołnierzy.