Trwa ładowanie...
d4eysdc

Polska Misja Medyczna leci po dzieci z Aleppo. "Przejdą operacje ratujące ich życie"

- Jednostką, która będzie zapraszała dzieci na leczenie i rehabilitację, są polskie samorządy, no i polski rząd. My tylko pomagamy w całej operacji logistycznie - powiedziała w rozmowie z Telewizją WP Małgorzata Olasińska-Chart ze stowarzyszenia Polska Misja Medyczna. Nasi lekarze chcą ściągnąć do Polski dzieci z Aleppo i w tym celu lecą w poniedziałek do Syrii.

d4eysdc
d4eysdc

Syryjskie dzieci trafią do Krakowa, Sopotu oraz Gdańska i w polskich szpitalach przejdą operacje ratujące ich życie. Przedstawiciele Polskiej Misji Medycznej w poniedziałek wylatują z podkrakowskich Balic do Syrii, gdzie rozpoczną procedurę ściągania najmłodszych potrzebujących do Polski.

Dzieci zostaną wybrane na podstawie dwóch kryteriów: medycznego i formalnego. By opuścić kraj, muszą otrzymać paszport od syryjskich władz. Później część spośród nich, wraz z opiekunami, przejdzie procedurę sprawdzenia. Ta potrwa kilka tygodni.

Po załatwieniu formalności po stronie syryjskiej, ruszą procedury w Polsce. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, wiosną co najmniej 10 dzieci trafi do polskich miast. Pięcioro z nich do Krakowa, gdzie będą miały dobierane protezy, a potem przejdą rehabilitację. Na przyjęcie uchodźców zgodził się m.in. Szpital w Prokocimiu i im. Żeromskiego. Kolejna piątka dzieci ma być przyjęta w Sopocie.

- Sopot jest zdeterminowany, posiada już rezolucję rady miasta mówiącą o decyzji zaproszenia dzieci i opiekunów na osiedlenie się, ale także na przejście przez operacje ratujące życie i zdrowie, i na rehabilitację - powiedziała Telewizji WP Olasińska-Chart.

d4eysdc

Na razie nie wiadomo, ilu potrzebujących przyjmie Gdańsk. Jak przekonuje przedstawicielka Polskiej Misji Medycznej, Kraków konsultuje jeszcze swoją decyzję z urzędem wojewódzkim oraz szpitalami, efekt powinien być jednak "pozytywny".

Polska Misja Medyczna kupi też leki dla syryjskich szpitali. Zbiórka pieniędzy na ten cel wciąż trwa.

PMM jest jedyną polska organizacją pozarządową, która niesie pomoc bezpośrednio w Aleppo.

Beata Glinkowska (Telewizja WP)

d4eysdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eysdc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj