PolskaPolska i Rosja wobec integracji europejskiej

Polska i Rosja wobec integracji europejskiej

Polsko-rosyjskie stosunki polityczne i gospodarcze oraz skutki wejścia Polski do Unii Europejskiej dla współpracy z Rosją omawiają w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji - Włodzimierz Cimoszewicz i Igor Iwanow.

Przed wizytą Iwanowa szef polskiej dyplomacji zapowiedział, że "w bezpośredniej rozmowie" chciałby poruszyć kwestie związane z rozszerzeniem Unii i przystąpieniem Polski do UE.

Nasz kraj wypowiedział 31 października dwustronną umowę handlową z Rosją. Umowa będzie obowiązywać jeszcze do 1 maja 2004 roku - daty przystąpienia Polski do UE.

Polska i inne kraje przystępujące do Unii chcą być automatycznie objęte układem o partnerskiej współpracy UE-Rosja. Jednak - według Cimoszewicza - "jak do tej pory nasi rosyjscy partnerzy mają pewne zastrzeżenia".

Między innymi, zdaniem ambasadora Rosji w Warszawie Nikołaja Afanasjewskiego, Polska przystępując do Unii staje się stroną umów obowiązujących między krajami członkowskimi, a nie umów UE z państwami trzecimi, w tym z Rosją.

Według ambasadora, przyłączenie Polski do umowy o partnerstwie i współpracy UE-Rosja nie jest automatyczne, wymaga podpisania stosownego protokołu między Polską i Rosją, który następnie powinien być ratyfikowany przez rosyjski parlament. Protokoły takie - jak przypominał w październiku na spotkaniu z dziennikarzami ambasador - przyjęte zostały w wypadku Finlandii, Szwecji i Austrii w okresie ich wstępowania do UE.

Na początku listopada Komisja Europejska oświadczyła, że układ o partnerstwie i współpracy łączący Unię z Rosją obejmie automatycznie Polskę i innych nowych członków w sprawach handlu i innych dziedzinach, które należą do kompetencji Unii.

W połowie listopada w Brukseli Cimoszewicz zapowiedział, że jeżeli do końca roku Moskwa nie zgodzi się na automatyczne zastąpienie wypowiedzianej umowy handlowej z Polską postanowieniami układu UE-Rosja, Polska będzie oczekiwała solidarnego wsparcia "15".

Po rozmowach w wąskim gronie Cimoszewicza z Iwanowem obaj ministrowie spraw zagranicznych będą przewodniczyć III posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej. W trakcie wizyty omówione zostaną również rezultaty prac polsko-rosyjskiej grupy ds. trudnych. Jej celem jest poszukiwanie rozwiązań skomplikowanych problemów w stosunkach dwustronnych.

W trakcie jednodniowej wizyty w Warszawie Iwanow zostanie przyjęty przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz premiera Leszka Millera.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)