PolskaPolska i Francja - współpraca audiowizualna

Polska i Francja - współpraca audiowizualna

Wymianę informacji i doświadczeń zakłada podpisana w czwartek pięcioletnia umowa o współpracy między szefami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i jej francuskim odpowiednikiem - Najwyższą Radą Audiowizualną (CSA).

Jak mówił przewodniczący francuskiej Rady, Dominique Baudis, umowa może się przyczynić do zajmowania jednakowych stanowisk przez Polskę i Francję w dziedzinie polityki audiowizualnej na forum Rady Europy i Unii Europejskiej - po przystąpieniu naszego kraju do tej organizacji.

Wspólne stanowisko - jak ocenia Baudis - może dotyczyć np. obowiązku finansowania przez media publiczne działalności twórczej. W niektórych krajach UE panuje przekonanie, że media publiczne nie mają takiego obowiązku. Tymczasem zarówno Francja, jak i myślę polska Krajowa Rada uważają, że emisje telewizyjne nie mogą być traktowane jak zwykły towar rynkowy i w przyszłości powinno być tak, że media publiczne będą finansować działalność twórczą - mówił Baudis.

W Polsce, podobnie jak we Francji, na rynku funkcjonują silne media publiczne, posiadające przywileje w stosunku do mediów komercyjnych. (mag)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)