Trwa ładowanie...
10-01-2008 07:50

Polska i Czechy chcą współpracować w trakcie negocjacji z USA ws. tarczy

Tarcza antyrakietowa, bezpieczeństwo
energetyczne, polityka historyczna oraz współpraca w ramach UE -
to główne tematy czwartkowych rozmów premiera Donalda Tuska z
szefem czeskiego rządu Mirkiem Topolankiem w Pradze.

Polska i Czechy chcą współpracować w trakcie negocjacji z USA ws. tarczyŹródło: AFP
d2ip9fd
d2ip9fd

Tusk, który przebywa w Pradze z jednodniową wizytą powiedział, że Polska i Czechy chcą koordynować swoje działania oraz wymieniać się informacjami w trakcie negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi na temat instalacji tarczy w obu państwach.

Stany Zjednoczone chcą rozmieścić w Polsce wyrzutnie rakiet przechwytujących, a w Czechach stację radarową. Obiekty te stanowiłyby elementy tarczy antyrakietowej chroniącej USA i ich sojuszników przed atakiem tzw. państw nieprzewidywalnych, takich jak Iran. Rosja sprzeciwia się tym planom. Dotychczasowe rosyjsko- amerykańskie konsultacje nie doprowadziły do kompromisu.

Szef polskiego rządu podkreślił też, że relacje polsko-czeskie są wyjątkowo dobre.

Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak powiedział dziennikarzom w przeddzień wyjazdu, że strona czeska zaproponowała Polsce współpracę w negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi o lokalizacji w obu krajach elementów tarczy antyrakietowej.

d2ip9fd

O tym, że Polska i Czechy będą chciały koordynować rozmowy dotyczące planów instalacji elementów amerykańskiej tarczy, Tusk mówił jeszcze w grudniu podczas szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Ostrawie.

Pod koniec lutego premier Topolanek ma złożyć wizytę w Waszyngtonie. Do wizyty Tuska w USA ma dojść w pierwszym kwartale tego roku, ale ciągle jeszcze nie ustalono jej terminu. W środę premier mówił, że będzie to "późna zima, wczesna wiosna".

USA chcą rozmieścić w Polsce wyrzutnie rakiet przechwytujących, a w Czechach stację radarową. Obiekty te stanowiłyby elementy tarczy antyrakietowej chroniącej Stany Zjednoczone i ich sojuszników przed atakiem państw nieprzewidywalnych, takich jak Iran. Rosja sprzeciwia się tym planom. Dotychczasowe rosyjsko-amerykańskie konsultacje nie doprowadziły do kompromisu.

Tusk powiedział dziennikarzom, że zgoda na instalację antyrakietową w Polsce będzie związana bezpośrednio z możliwością realizowania postulatu zwiększenia bezpieczeństwa Polski. Zdaniem premiera, do tej pory w negocjacjach prowadzonych przez poprzedni rząd "polska strona nie uzyskała zapewnienia ani gwarancji, że umieszczenie instalacji antyrakietowej zwiększy poziom bezpieczeństwa naszego kraju".

Czeski rząd popiera budowę amerykańskiej stacji radarowej. Tymczasem według sondaży sprzeciwia się temu większość Czechów.

d2ip9fd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ip9fd
Więcej tematów