Trwa ładowanie...
d8oy6sk
rok
15-05-2002 15:02

Polska gościem honorowym festiwalu w Valladolid

W ramach Roku Polski w Hiszpanii nadchodzący tydzień w tym kraju upłynie pod znakiem polskich teatrów. Już w poniedziałek rozpoczynają się targi teatralne w Huesca, na których swoje spektakle przedstawia Teatr Ósmego Dnia i Teatr Provisorium wraz z Kompanią Teatr. Dwa dni później w Valladolid rusza Festiwal Teatrów Ulicznych, na którym Polska jest tego roku gościem honorowym.

d8oy6sk
d8oy6sk

Feria de Teatro jest jednym z ważniejszych festiwali teatralnych w Hiszpanii o charakterze targów teatralnych. W Huesce spotykają się praktycy teatralni - dyrektorzy festiwali, kierownicy literaccy, impresario oraz krytycy teatralni z całej Hiszpanii i Europy. Goście festiwalu mają okazję zobaczyć najlepsze produkcje hiszpańskie i zagraniczne, nawiązać kontakty z prezentowanymi zespołami, nawet podpisać kontrakty na występy na organizowanych przez siebie festiwalach i przeglądach.

Polska zaprezentuje na tegorocznej Feria de Teatro dwa zespoły - Teatr Ósmego Dnia z przedstawieniem "Arka" oraz Teatr Provisorium-Kompania Teatr z nagradzanym wielokrotnie spektaklem "Ferdydurke" wg Witolda Gombrowicza.

Polska będzie także gościem honorowym tegorocznego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Valladolid, jednego z ważniejszych i bardziej renomowanych festiwali teatrów ulicznych w Europie. Na festiwal zostały zaproszone trzy uznane na świecie grupy teatralne z Polski: poznański Teatr Ósmego Dnia, krakowski Teatr KTO oraz Akademia Ruchu z Warszawy.

Prezentacje w Valladolid obejmą również sympozjum poświęcone współczesnemu teatrowi polskiemu. Wśród prelegentów znajdują się wybitni znawcy teatru i krytycy teatralni: dr hab. Leszek Kolankiewicz z Katedry Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, dr Tomasz Kubikowski, prorektor Akademii Teatralnej, Łukasz Drewniak z "Przekroju" oraz Piotr Gruszczyński z "Tygodnika Powszechnego".

Polski program w ramach festiwalu w Valladolid ma na celu przybliżenie dokonań polskiego teatru hiszpańskim widzom, zainteresowanie polskim teatrem zarówno teatromanów, jak i przypadkowych widzów. A siłę taką posiada właśnie polski teatr uliczny. (aka)

Zobacz także:
stronę Rok Polski w Hiszpanii

d8oy6sk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8oy6sk
Więcej tematów