Trwa ładowanie...

Polska diecezja opublikowała wytyczne dla księży ws. dzieci. To forma "prewencji"

Temat pedofilii oraz innych patologii w polskim Kościele w ostatnich dniach zdominował media. Jak przyznają zwierzchnicy diecezji warszawsko-praskiej, ich wspólnota również nie jest wolna od nadużyć, dlatego postanowili wydać wytyczne, dotyczące postępowania z dziećmi oraz pracy duszpasterskiej.

Polska diecezja opublikowała wytyczne dla księży ws. dzieci. To forma "prewencji"Źródło: Agencja Gazeta
d1oyfcn
d1oyfcn

16-stronnicowy dokument nosi tytuł "Normy Ochrony Dzieci i Młodzieży Oraz Zasady Praktyk Duszpasterskich Diecezji Warszawsko-Praskiej". Wskazania hierarchów mają jednak obowiązywać nie tylko duchownych, ale również osoby świeckie, które są zatrudnione na różnych stanowiskach w diecezji.

W "Normach" podkreślono m.in., że każdy młody człowiek ma prawo do poszanowania własnej godności, zaspokojenia potrzeb fizycznych i emocjonalnych, a także swobody wypowiedzi i otrzymania wsparcia w rozwoju. Wytyczne zabraniają stosowania wobec najmłodszych jakichkolwiek form kar cielesnych.

Wskazania hierarchów dotyczą także spotkań oraz komunikacji z dziećmi i młodzieżą. W dokumencie czytamy, że nieletni nie powinni przebywać w pomieszczeniach mieszkalnych duchownych, zwłaszcza w pojedynkę, a rozmowy nie mogą "odbywać się w warunkach odizolowanych".

Zobacz także: Co Polacy sądzą o małżeństwach… heteroseksualnych? Odpowiedzi Was zaskoczą

"Duchowny przeprowadzający takie spotkanie powinien zatroszczyć się o transparentność (przeszklone drzwi lub ściany pomieszczenia, obecność innych osób w bezpośrednim pobliżu, itp.). Indywidualnych spotkań z dziećmi i młodzieżą nie wolno w nieroztropny sposób mnożyć ani przedłużać. Zarówno pora jak i liczba spotkań powinna służyć ich dobru" - czytamy.

d1oyfcn

Autorzy pisma ostrzegają również przed "naruszaniem godności dzieci i młodzieży, w tym erotyzowaniem języka w ich obecności". Zakazują również częstowania podopiecznych alkoholem, papierosami, środkami psychoaktywnymi oraz tolerowania ich używania. Jednocześnie w "Normach" podkreślono prawo dzieci i młodzieży do prywatności.

"W szczególny sposób prawo to winno być respektowane w takich miejscach jak przebieralnie, pływalnie, łazienki i toalety. W wymienionych wyżej miejscach nikt nie może ingerować w prywatność wychowanków. W żadnym wypadku nie wolno wykonywać im zdjęć ani nagrywać. Należy także zadbać, by zdjęć i filmów nie robili sobie nawzajem sami wychowankowie" - piszą hierarchowie.

Autorzy dokumentu podkreślają, że ma on charakter "prewencyjny" i ma zapobiec dalszym nadużyciom. Przeciwko duchownym diecezji warszawsko-praskiej podjęto 12 postępowań. W dwóch przypadkach zarzuty się nie potwierdziły, natomiast w trzech duchowni zostali suspendowani. Pozostałe postępowania nadal się toczą.

Źródło: diecezja.waw.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1oyfcn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oyfcn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj