Trwa ładowanie...

Polska diecezja opublikowała wytyczne dla księży ws. dzieci. To forma "prewencji"

Temat pedofilii oraz innych patologii w polskim Kościele w ostatnich dniach zdominował media. Jak przyznają zwierzchnicy diecezji warszawsko-praskiej, ich wspólnota również nie jest wolna od nadużyć, dlatego postanowili wydać wytyczne, dotyczące postępowania z dziećmi oraz pracy duszpasterskiej.

Share
Polska diecezja opublikowała wytyczne dla księży ws. dzieci. To forma "prewencji"
Źródło: Agencja Gazeta
dwtdkvv

16-stronnicowy dokument nosi tytuł "Normy Ochrony Dzieci i Młodzieży Oraz Zasady Praktyk Duszpasterskich Diecezji Warszawsko-Praskiej". Wskazania hierarchów mają jednak obowiązywać nie tylko duchownych, ale również osoby świeckie, które są zatrudnione na różnych stanowiskach w diecezji.

W "Normach" podkreślono m.in., że każdy młody człowiek ma prawo do poszanowania własnej godności, zaspokojenia potrzeb fizycznych i emocjonalnych, a także swobody wypowiedzi i otrzymania wsparcia w rozwoju. Wytyczne zabraniają stosowania wobec najmłodszych jakichkolwiek form kar cielesnych.

Wskazania hierarchów dotyczą także spotkań oraz komunikacji z dziećmi i młodzieżą. W dokumencie czytamy, że nieletni nie powinni przebywać w pomieszczeniach mieszkalnych duchownych, zwłaszcza w pojedynkę, a rozmowy nie mogą "odbywać się w warunkach odizolowanych".

Zobacz także: Co Polacy sądzą o małżeństwach… heteroseksualnych? Odpowiedzi Was zaskoczą

"Duchowny przeprowadzający takie spotkanie powinien zatroszczyć się o transparentność (przeszklone drzwi lub ściany pomieszczenia, obecność innych osób w bezpośrednim pobliżu, itp.). Indywidualnych spotkań z dziećmi i młodzieżą nie wolno w nieroztropny sposób mnożyć ani przedłużać. Zarówno pora jak i liczba spotkań powinna służyć ich dobru" - czytamy.

dwtdkvv

Autorzy pisma ostrzegają również przed "naruszaniem godności dzieci i młodzieży, w tym erotyzowaniem języka w ich obecności". Zakazują również częstowania podopiecznych alkoholem, papierosami, środkami psychoaktywnymi oraz tolerowania ich używania. Jednocześnie w "Normach" podkreślono prawo dzieci i młodzieży do prywatności.

"W szczególny sposób prawo to winno być respektowane w takich miejscach jak przebieralnie, pływalnie, łazienki i toalety. W wymienionych wyżej miejscach nikt nie może ingerować w prywatność wychowanków. W żadnym wypadku nie wolno wykonywać im zdjęć ani nagrywać. Należy także zadbać, by zdjęć i filmów nie robili sobie nawzajem sami wychowankowie" - piszą hierarchowie.

Autorzy dokumentu podkreślają, że ma on charakter "prewencyjny" i ma zapobiec dalszym nadużyciom. Przeciwko duchownym diecezji warszawsko-praskiej podjęto 12 postępowań. W dwóch przypadkach zarzuty się nie potwierdziły, natomiast w trzech duchowni zostali suspendowani. Pozostałe postępowania nadal się toczą.

Źródło: diecezja.waw.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dwtdkvv

Podziel się opinią

Share
dwtdkvv
dwtdkvv
Więcej tematów