Polska coraz mniej skorumpowana
Jak wynika z corocznego Indeksu Percepcji Korupcji, opublikowanego przez organizację Transparency International (TI), Polska staje się krajem o coraz mniejszej korupcji. W indeksie obejmującym 180 krajów, Polska znalazła się na 49. miejscu, podczas gdy rok wcześniej nasz kraj był o dziewięć pozycji niżej - na 58. miejscu.
W skali od 0 do 10, gdzie zero oznacza największą korupcję, a 10 najmniejszą, w 2009 roku otrzymaliśmy 5 punktów, podobnie jak Jordania i Bhutan. Rok wcześniej nasz kraj otrzymał 4,6 punktu.
W ciągu czterech lat Polska zanotowała ogromny postęp, awansując aż o 21 pozycji. Jeszcze w 2005 roku nasz kraj znajdował się na 70. miejscu, natomiast za rządów PiS w 2006 i 2007 Polska utknęła na 61. pozycji. Według Transparency International, u podłoża poprawy jest szerokie poparcie społeczne dla walki z korupcją i reforma instytucjonalna.
Jako "kluczowe elementy, które przyczyniły się do poprawy percepcji" w Polsce, TI wymienia m.in. zwiększenie liczby śledztw prowadzonych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz plan przyjęcia ogólnokrajowej strategii antykorupcyjnej, zwanej "tarczą antykorupcyjną". TI wskazuje, że te wysiłki należy "utrzymać i wzmocnić".
Na czele całego indeksu stoi Nowa Zelandia, a następnie Dania i Singapur. W zeszłym roku czołowa trójka była podobna, tylko pierwsza była Dania, a druga Nowa Zelandia. Singapur był czwarty, natomiast trzecia była Szwecja, która w tym roku spadła o jedną pozycję niżej.
Reszta czołówki państw prawie wolnych od korupcji - zdaniem Transparency International - praktycznie pozostaje bez zmian. Należą do nich takie kraje jak Szwajcaria, Finlandia, Holandia, Australia, Kanada, Islandia i Norwegia - te kraje Transparency International zalicza do kategorii "bardzo czyste".
Natomiast kraje najbardziej skorumpowane, to - podobnie jak i w zeszłym roku - Irak, Sudan, Birma, Afganistan i Somalia.
Choć na tle całej Europy Polska ze swoim wynikiem wypada słabo, to całkiem nieźle jeżeli chodzi o państwa z naszego regionu. Zadziwiający spadek według TI zanotowali Czesi, którzy w 2008 roku byli na 45. miejscu, w tym roku znaleźli się na 52. Gorzej niż Polska wypadła Litwa (52), Łotwa (56), Słowacja (58), Bułgaria i Rumunia (71), nie mówiąc już o Białorusi (139) czy Rosji i Ukrainie (146).
Ale wśród państw bardziej skorumpowanych znalazły się również kraje ze starej piętnastki Unii Europejskiej - Włochy (63) i Grecja (71 - spadek aż o 14 miejsc!). Za to mniej skorumpowane w naszym regionie zdaniem TI okazały się takie państwa jak Węgry (46), Estonia (27) czy Słowenia (26).
Na świecie przed Polską znalazły się również tak egzotyczne państwa jak Mauritius (42), Oman (39), Botswana (39), Portoryko (35), Dominika (34) czy Barbados (20).
Zdaniem organizacji tegoroczny indeks wskazuje, iż korupcja nadal rozwija się tam gdzie rządzi nieprzejrzystość, gdzie instytucje państwowe są słabe i gdzie rządy nie wdrożyły antykorupcyjnych podstaw prawnych.
- Zwalczanie zjawiska korupcji wymaga silnego nadzoru ze strony parlamentów, sprawnego wymiaru sprawiedliwości, niezależnych i doświadczonych agencji anty-korupcyjnych i audytorskich, a także efektywnego prawa, przejrzystości finansów publicznych, dochodów państwa i przepływu środków pomocowych, na równi z wolnymi mediami i aktywnym społeczeństwem obywatelskim - podkreśla Huguette Labelle, przewodnicząca Transparency International.
Indeks Percepcji Korupcji 2009 opublikowany przez Transparency International dostępny jest tutaj.